Milei má ambice být lídrem mezinárodní krajní pravice

Takové ambice ale neodpovídají strategickým a národním zájmům Argentiny, připomínají kritici.

Argentinský prezident Javier Milei vyvolává diplomatické napětí svými veřejnými spory s levicovými vůdci, napsaly noviny Buenos Aires Times. Naopak ve své zahraniční politice upřednostňuje krajně pravicové lídry.

Od nástupu do úřadu se střetl s prezidenty Kolumbie, Venezuely, Mexika a Brazílie, které kritizoval nediplomatickými výrazy. Milei označil Gustava Petra za „vraha“ a „teroristu“, mexického Andrése Manuela Lópeze Obradora za „ignoranta“ a venezuelského Nicoláse Madura za „diktátora“. Kritizoval také Brazilce Luize Inácia Lulu da Silvu jako „divokého levičáka“. Milei nešetřil ani nepolitické osobnosti a papeže Františka označil za „imbecila“, který propaguje komunismus, ačkoli se mezitím usmířili.

Naposledy Milei vyvolal kontroverzi, když označil manželku španělského premiéra za „zkorumpovanou“. Toto chování negativně ovlivnilo argentinskou zahraniční politiku a vedlo k odvolání velvyslanců ze Španělska a Kolumbie.

Profesor mezinárodní bezpečnosti Alejandro Rascovan označuje zahraniční vztahy argentinské vlády za chaotické. Poukazuje na to, že prezident dává přednost politickým a osobním vazbám, aniž by za tím stála jasná státní politika.

„Znamená to podřízení zahraniční politiky krátkodobým vnitropolitickým imperativům a poukazuje na amatérismus našich vládců a jejich nejasné chápání našich dlouhodobých zájmů a našeho skromného, možná bezvýznamného místa na mezinárodní scéně,“ komentoval Mileiovy snahy historik z Univerzity San Andres Roy Hora.

Prezident Milei podnikl několik zahraničních cest, včetně tří návštěv Spojených států, kde se setkal s Elonem Muskem, obdržel vyznamenání od židovské komunity a setkal se s Donaldem Trumpem. Milei také navštívil Izrael, Vatikán a zúčastnil se konference krajně pravicových vůdců v Madridu. Někteří kritici totiž považují tyto Mileiho ambice coby vůdce mezinárodní krajní pravice za rizikové pro strategické zájmy Argentiny.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.