Kdo bude utvářet internet budoucnosti?

Soupeření mezi USA a Čínou se neomezuje pouze na politiku a obchod. Čína pracuje na vytvoření vlastní verze internetu s „digitální hedvábnou stezkou“.

V současné době se vyvíjejí dvě konkurenční verze internetu, uvádí se v článku Deutsche Welle. Americké verzi dominují společnosti jako Meta, Alphabet a Apple, které mají vedoucí postavení v oblasti spotřeby a obchodu.

Čínský internet je naproti tomu koncipován jako platforma pro služby a dohled. Čínské společnosti jako ByteDance, Alibaba a Tencent mají v tomto internetu téměř neomezenou tržní suverenitu.

Čínská verze je Pekingem propagována v jako „digitální hedvábná stezka“, jako digitální odnož širší iniciativy Pásmo a stezka (BRI).

V nedávné zprávě londýnského think-tanku Article 19 o čínském vývozu „digitální represe v Indopacifiku“ se uvádí, že „Čína se snaží ovlivňovat globální normy prostřednictvím technických norem a mnohostranných fór“, například pořádáním každoroční „Světové internetové konference“, která se od roku 2014 koná v Číně.

„Čína má ambici stát se globální technologickou velmocí tím, že vyvíjí technologie a politiku, která by změnila globální normy,“ uvádí se ve zprávě.

Čínský model klade důraz na „digitální suverenitu“, což je koncept, který podporuje fragmentaci internetu „v kontrastu s univerzálností lidských práv a zásadami svobody internetu“.

Čínská představa o internetu se rovněž opírá o státní kontrolu a zaměřuje se na „kybernetickou bezpečnost, cenzuru a dohled“, dodává zpráva.

„Americký“ nebo „čínský“ internet?

Rozdělení internetu se nadále rozšiřuje. V listopadu 2022 například americká Federální komise pro komunikace (FCC) zakázala dovoz a prodej některých produktů Huawei v USA z důvodů národní bezpečnosti.

Na konci roku 2023 vydala Čína směrnici, podle níž by vládní počítače neměly co nejdříve používat čipy Intel ani software Microsoft.

Za Bidenovy vlády se Spojené státy rovněž snažily odříznout Čínu od přístupu ke kritickým polovodičovým technologiím.

Třetí země, které nemají vlastní technologický průmysl, se stále častěji musí rozhodovat, ke kterému táboru se přidat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.