Mírový summit ve Švýcarsku: ultimáta projednávat neplánujeme

Švýcarské ministerstvo zahraničních věcí zpochybnilo prohlášení ruského ministerstva zahraničí, že se mírový summit v alpské zemi zaměří na desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta.

Podle nejnovějších informací ze Švýcarska svou účast na mírové konferenci v Bürgenstocku, která se bude konat v polovině června, dosud oznámilo 70 zemí, „většina z nich na úrovni hlav států nebo vlád“. Polovina z nich je z Evropy, druhá polovina ze zbytku světa. Ukrajinský prezident Zelenskyj ve videoposelství vyzval své protějšky ze Spojených států a Číny, Joea Bidena a Si Ťin-pchinga, aby se mírové konference na Ukrajině též zúčastnili. „Podpořte prosím mírový summit svým vedením a účastí,“ řekl. Švýcarsko chce pořádaným summitem přispět k ukončení války, ruské představitele však k jednán nepozvalo. Navíc ministerstvo zahraničí alpské země rozporuje internetové stránky ruského ministerstva zahraničí, kde mluvčí Maria Zacharovová na mediální konferenci uvedla, že Rusko má k dispozici kopii konečného programu summitu, který stále obsahuje devět z deseti Zelenského bodů pro mír. Mezi tyto body patří „konečný požadavek“, aby Rusko stáhlo své vojáky a vrátilo se k hranicím z roku 1991, ale i reparace a kompenzace ze zmrazeného ruského majetku. Rusko na základě uvedeného programu dospělo k závěru, že mírová konference je proto odsouzena k neúspěchu.

Švýcarské federální ministerstvo zahraničních věcí však prohlášení ruského ministerstva zahraničí o zaměření summitu na mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zpochybňuje. Mírová konference o Ukrajině se podle Švýcarů zaměří spíše na jadernou a potravinovou bezpečnost, svobodu plavby a humanitární aspekty než na požadavek stažení ruských sil. Konference má především poskytnout platformu, na níž mohou být představeny různé mírové plány. „Uvidíme, zda se na konci konference podaří dohodnout závěrečné prohlášení,“ říkají Švýcaři. Zelenskij před několika dny uvedl pro deník New York Times, že případné mírové urovnání musí především začít plány na zajištění vývozu ukrajinských potravin do rozvojových zemí, výměnou vězňů, návratem unesených dětí a zajištěním jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny, kterou obsadilo Rusko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.