Německo a Polsko se dohodly na úzké spolupráci v oblasti energetiky a bezpečnosti

Mezi oběma zeměmi má být „zintenzivněn strategický dialog a vytvořena silná základna pro vědu, výzkum a inovace prostřednictvím společných investic, a zajištěna prosperita, konkurenceschopnost a technologická suverenita Polska, Německa a Evropy“.

Clean Energy Wire: Německo a Polsko se dohodly na čtyřicetistránkovém akčním plánu pro užší spolupráci v otázkách energetiky a bezpečnosti, informuje rbb24. Oznámení přišlo poté, co německý kancléř Olaf Scholz a ministři odcestovali do Varšavy na první vládní konzultace mezi zeměmi za posledních šest let. V otázce energetiky se Scholz a polský premiér Donald Tusk dohodli na spolehlivých dodávkách ropy do Polska z rafinerie PCK v německém Schwedtu. Rozhodnutí bylo přijato kvůli ruské invazi na Ukrajinu a dopadům, které měla na zásobování Evropy energiemi. Dalšími dohodnutými body jsou výstavba vysokorychlostního železničního spojení mezi Berlínem a Varšavou, zřízení německo-polské pracovní skupiny pro energetiku a klima a cíl, aby byl průmysl šetrnější ke klimatu, aniž by to mělo vliv na konkurenceschopnost.

Jedním z dalších klíčových bodů akčního plánu je bezpečnost, přičemž obě vlády zdůrazňují Rusko jako největší a „nejbezprostřednější“ hrozbu pro mír v Evropě. Součástí akčního plánu budou další sankce vůči Rusku, podpora Ukrajiny a spolupráce v oblasti vojenské logistiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.