Mauritánie si zvolila staronového prezidenta vstřícného Západu, lid protestuje

Mauritánský prezident Mohamed Ould Ghazouani si po sobotním celonárodním hlasování zajistil znovuzvolení na druhé funkční období.

Chudá saharská země a bývalá francouzská kolonie s pouhými několika miliony obyvatel, avšak významnou rozlohou přes milion kilometrů čtverečních volila dne 29.6. Volební komise v zemi pak potvrdila výsledky voleb, kterých se zúčastnilo 55 % ze 2 milionů oprávněných voličů. V prvním kole zvítězil s obrovským náskokem a získal 56,1 % hlasů stávající prezident Mohamed Ould Ghazouani, jehož vítězství upevňuje pozici Mauritánie jako klíčového spojence Západu. Jeho hlavní protikandidát, známý aktivista proti otroctví Biram Dah Abeid, získal 22,1 % hlasů. Otroctví bylo v zemi zrušeno teprve roku 1981 a úplně nezaniklo nikdy. Otroci jsou zde stále pronajímáni, ženy sexuálně zneužívány a děti od mala nuceny pracovat, aniž by měly přístup ke vzdělání. Abeid byl s výsledky voleb nespokojen a napadl je s obviněním z podvodu. Volební komise se totiž skládá ze zástupců politických stran a její předseda je jmenován vládou, což vedlo k podezření z jejího spolčení s Ghazouáního režimem. Abeid  se prohlásil za skutečného vítěze a odsoudil předběžné výsledky jako “volební puč” ve prospěch Ghazouaniho. Volební komisi obvinil, že Ghazouánimu podvodně přidělila tisíce hlasů “z ničeho nic”. Abeid pak vyzval k občanské neposlušnosti vůči vládě a apeloval na armádu a bezpečnostní složky, aby se nenechaly vládou manipulovat proti lidem. Zemí se rozhořely protesty a násilnosti, při kterých zemřeli 3 lidé. Po střetech obyvatel byl v úterý vedením země zablokován mobilní internet a úřady slíbily, že zatknou všechny, kdo za násilnostmi stojí.

Mluvčí volební komise Taghioullah Ledhem tvrdí, že žádné nedostatky ve volbě prezidenta nebyly zjištěny a nebyly obdrženy ani žádné další stížnosti. Ústavní soud nyní před vyhlášením konečných výsledků čísla přezkoumá. Navzdory obviněním z korupce a špatného hospodaření ze strany svých odpůrců zůstává Ghazouani, bývalý velitel armády, mezi Mauritánci oblíbeným. V regionu, kde vládne nestabilita a probíhají vojenské puče je mnohými považován za symbol stability a prevenci proti převratům a džihádistickému násilí. Mauritánie je chudá země, kde téměř 60 % obyvatelstva žije v chudobě a živí se především zemědělstvím nebo prací načerno. Vzhledem k omezeným ekonomickým vyhlídkám mladých lidí na domácím trhu mnozí Mauritánci hledají příležitosti v Evropě a někteří se dokonce pokoušejí dostat do Spojených států přes Mexiko. Země však oplývá velmi bohatými přírodními zdroji, jako jsou železná ruda, měď, zinek, fosfáty, zlato, ropa a zemní plyn. Nově se Mauritánie má stát producentem zemního plynu, kdy do konce roku se očekává zahájení těžby zemního plynu na moři v rámci projektu Greater Tortue Ahmeyin, který provozuje britská společnost British Petroleum na hranicích se Senegalem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.