Krajní pravice Le Penové slaví plna naděje – co bude dál?

Francouzští voliči už nechtějí Macrona jako jediného vůdce země. S kým přesně by se měl stávající prezident dělit o moc?

Krajní pravice Marine Le Penové drtivé porazila vládní stranu, nejde však ještě o rozhodující vítězství. Národní sdružení (RN) vedlo v prvním kole hlasování konaném v neděli 30.6., kdy kandidáti RN a jejich spojenci v prvním kole zvítězili v 296 z 577 francouzských volebních obvodů a v 39 z nich získali více než 50 % hlasů. Marine Le Penová pak vyzvala voliče, aby její stranu dovedli k vítězství a předali jí většinu křesel v Národním shromáždění i v dalším kole. Emmanuel Macron by se tak musel dělit se o moc s aktuálním předsedou RN Jordanem Bardellou, který je Le Penové volbou na post premiéra. Dalším velmi pravděpodobným výsledkem by byl parlament, v němž by žádná koalice nedokázala získat většinu a Francie by se tak dostala do slepé uličky. Jedno je jisté: francouzská ústava říká, že nové parlamentní volby se mohou konat až za rok, takže okamžité opakování hlasování nepřipadá v úvahu. Strana Le Penové vstupuje do druhého kola v nebývale silné pozici, podpořena úspěchem v prvním kole a triumfem v evropských volbách na začátku tohoto měsíce. Díky příznivým výsledkům může získat v Národním shromáždění 240 až 300 křesel z 577, což jí podle průzkumů veřejného mínění dává zdaleka největší počet křesel v dolní komoře parlamentu a moznost dosáhnout absolutní většiny.

Zda se RN podaří překonat poslední překážku, bude záviset na schopnosti jejích soupeřů spojit síly ve druhém kole. Dvoukolové volby ve Francii tradičně brání krajní pravici v přístupu k moci, přičemž voliči levice a pravice se dříve spojovali do “Republikánské fronty”, aby porazili tábor Le Penové – tzv. stavění hráze proti krajní pravici. Tato hráz však v průběhu let slábne. “Nyní existuje značná část mainstreamové pravice, která by zvažovala volit Národní sdružení – nebo ho přinejmenším již nevnímá jako hrozbu,” říká Stéphane Fournier, výzkumník z institutu pro průzkum veřejného mínění Cluster 17. “To platí zejména v případě, že druhý kandidát je z levice, které se mnozí konzervativci bojí více.” Céline Bracqová, šéfka agentury Odoxa, uvedla, že podle průzkumů je u konzervativních voličů “dvakrát větší pravděpodobnost, že budou volit RN, než u levicového kandidáta”. Le Penová se nechala slyšet, že pokud její straně bude chybět jen málo k získání většiny, osloví nezávislé a podobně smýšlející poslance. Její spolustraník Bardella pak deklamuje, že má v plánu využít pravomoci premiéra k zablokování dodávek zbraní dlouhého doletu na Ukrajinu, má však i plány na snížení imigrace, posílení policejních pravomocí a omezení práv francouzských občanů s dvojím občanstvím pracovat na některých pozicích v obranném, bezpečnostním a jaderném průmyslu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.