Srbsko nedávno podepsalo s Francií přelomovou dohodu o nákupu 12 nových stíhaček Rafale za 2,7 miliardy eur. Obě země dále plánují rozvíjet spolupráci.
Srbsko je od roku 2012 kandidátem na členství v EU a doufá v posílení vazeb s Francií. Během státní návštěvy prezidenta Emmanuela Macrona v Bělehradě země podepsala smlouvu o nákupu 12 bojových letounů Rafale od francouzské společnosti Dassault Aviation v hodnotě 2,7 miliardy eur. „Jsme rádi, že jsme se stali součástí klubu Rafale. Děkujeme francouzskému prezidentovi za toto rozhodnutí a za to, že nám umožnil nákup nových Rafale,“ prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić během slavnostního podpisu. Podle srbského ministerstva financí Francie posiluje své hospodářské vazby s Bělehradem, přičemž obchodní výměna se za posledních 12 let ztrojnásobila. Emmanuel Macron během své státní návštěvy Bělehradu předeslal, že podpisem dohody by mělo dojít k potenciální „strategické změně“ ve vztazích mezi oběma zeměmi. Macron prohlásil, že dohoda ukazuje na „dlouhodobé spojenectví mezi našimi zeměmi v rámci silnější a suverénnější Evropy“ a představuje potenciální strategické otevření.
Podle šéfa Dassaultu Erica Trappiera obdrží Srbsko na základě této očekávané dohody do roku 2029 devět jednomístných a tři dvoumístné letouny za nezveřejněnou částku. Tucet víceúčelových stíhacích letounů pomůže Srbsku modernizovat své letectvo a nahradit zastaralé bojové letouny sovětské éry. Srbsko má dlouhodobě blízko k Rusku a Číně a v průběhu let od obou zemí nakupovalo zbraně, přičemž se na tyto dvě země spoléhalo při diplomatické podpoře ve sporu s Kosovem. Bělehradský analytik Vuk Vuksanović uvedl, že Vučič pravděpodobně považuje dohodu o dodávkách letounů Rafale za klíčovou pro zajištění podpory Francie v budoucnosti a tvrdí, že „prezident věří, že nákupem těchto Rafale, které jsou extrémně drahým produktem francouzské armády a průmyslu, si koupí přízeň a politickou ochranu prezidenta Macrona. Rafale je pak „víceúčelový“ stíhací letoun, který lze použít k lovu nepřátelských letadel, k úderům na pozemní a námořní cíle a k průzkumu. Obě země mají spolu uzavřené i další obchody. Francouzská společnost Vinci dohlíží na několikaletou rekonstrukci bělehradského letiště Nikoly Tesly a francouzské skupiny se také chystají postavit první stanici metra v hlavním městě a nejmodernější čističku odpadních vod. V červenci Evropská unie a Srbsko zároveň podepsaly dohodu o rozvoji zásobování země lithiem – považovaným za klíčový stavební kámen k dosažení přechodu Evropy na zelenou ekonomiku. Bělehrad letos v létě obnovil licence na kontroverzní lithiový důl poté, co po demonstracích kvůli obavám o životní prostředí zrušil povolení udělené těžebnímu gigantu Rio Tinto.