Proč rezignoval eurokomisař Breton?

Francouzský eurokomisař Thierry Breton v pondělí oznámil, že s okamžitou platností odstupuje ze své funkce. Svou roli hrála Ursula von der Leyenová. Co se vlastně stalo?

Breton rezignoval na post komisaře EU ve střetu s Ursulou von der Leyenovou, kdy předsedkyni Evropské komise veřejně obvinil, že se snažila zabránit jeho znovujmenování vyloučit ho ze svého týmu. „V samotném závěru jednání o složení budoucího kolegia jste požádala Francii, aby mé jméno stáhla,“ napsal Breton von der Leyenové v palčivém dopise, který byl zveřejněn na síti X. K šokující rezignaci komisaře pro vnitřní trh bloku došlo den předtím, než měla von der Leyenová představit složení své příští komise v návaznosti na červnové volby v celé EU. Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl Bretonovo jméno na francouzské místo ve výkonném týmu EU, jeho opětovné jmenování do významné funkce bylo považováno za samozřejmost. Po jeho odstoupení Macron rychle jmenoval Stéphana Séjourneho, svého odcházejícího ministra zahraničí a blízkého spojence, nástupcem Bretona jako zástupce Paříže v EU.

Kdo je vlastně Thierry Breton? Odstoupila jedna z nejvlivnějších osobností v Bruselu. Mimo jiné se o něm mluvilo v souvislosti s tím, že vystupoval velmi rázně, například se ostře vymezil proti některým z největších světových technologických titánů. Veřejně se přetahoval s Elonem Muskem o moderování obsahu na sociálních sítích. Breton, inženýr s kvalifikací v oboru informatiky začínal svou kariéru jako podnikatel v oblasti nových technologií. V roce 2005 byl jmenován francouzským ministrem hospodářství, financí a průmyslu, kterým byl do roku 2007. V roce 2009 se stal generálním ředitelem společnosti Atos, která se zabývá digitálními technologiemi a službami. V roce 2019 byl jmenovám evropským komisařem pro vnitřní trh a byl zodpovědný za průmysl, služby, digitální oblast, obranu a vesmír a také za cestovní ruch a audiovizi. Spolu s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovoustál Breton v čele evropské digitální politiky, která dala vzniknout zásadním zákonům, jako je GDPR (ochrana osobních údajů), DSA (zákon o digitálních službách) a DMA (zákon o digitálním trhu) a nejnověji zákon o umělé inteligenci; a také záplavě řízení o porušení práva kvůli různým zneužitím proti velkým americkým technologickým společnostem. Některé deníky označují jeho rezignaci za dětinskou a nedůstojnou.

Ilustrační foto: Copyleft, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.