Vláda libertariána a miláčka české pravice Javiera Milee zřejmě odeslala část zlatých rezerv země do zahraničí. Veřejnost o tom neinformovala.
Argentinská centrální banka drží téměř dva miliony trojských uncí zlata v hodnotě přibližně 4,5 miliardy dolarů. V současnosti ale vyvstávají otázky, kde se toto zlato respektive jeho část nachází, napsal deník El País.
Krajně pravicová vláda prezidenta Javiera Milee nedávno převedla část zlata do zahraničí, což vyvolalo podezření a spekulace kvůli nedostatečné transparentnosti. Odborový svaz zaměstnanců La Bancaria vyjádřil v souvislosti s tímto převodem znepokojení a požadoval informace o množství, místech určení a zúčastněných úřednících. Ministr hospodářství Luis Caputo tento krok obhajoval s tím, že držení zlata v zahraničí přináší výnosy. Ekonomové však logiku převodu zpochybňují a naznačují, že výnosy nemusí ospravedlnit související náklady. Účelem odeslání zlata, pravděpodobně do Londýna nebo Basileje, bylo získat úroky. Navzdory kritice vláda a centrální banka dosud neposkytly úplné podrobnosti, takže argentinská veřejnost nemá o operaci přesnější informace.
Prezident Javier Milei navrhl, že převod zlata by mohl sloužit k získání překlenovacího úvěru, přičemž zlato by sloužilo jako zástava. Argentina má dolary na pokrytí splátky úroků ze zahraničního dluhu ve výši 1,6 miliardy dolarů splatné v lednu 2025. Navrhovaná překlenovací půjčka ve výši 3 miliard dolarů by byla určena na další platby věřitelům. Cílem tohoto kroku je uklidnit finanční trhy, snížit míru rizika a kompenzovat nedostatečná likvidní aktiva tím, že se obrátí na cenné zlaté rezervy.
Hlavní opoziční síla v Argentině, středolevá aliance Svaz pro národ, ve svém prohlášení kritizovala nedostatek transparentnosti a požadovala vysvětlení od prezidenta centrální banky Santiaga Bausiliho ohledně odvozu zlata ze země. Vláda provincie Buenos Aires rovněž vyjádřila obavy z rizik spojených s přesunem zlata a možných důsledků, jako je jeho využití jako aktiva v době sankcí.
Někteří ekonomové toto opatření podpořili s odkazem na to, že jde o běžný způsob, jak generovat příjmy ze zlatých rezerv, zatímco jiní jej považovali za nevýhodné a odporující mezinárodnímu trendu hromadění zlata. Bývalý ministr hospodářství Martín Guzmán přirovnal použití zlata k získání překlenovacího úvěru k zastavení cenných předmětů a zdůraznil rizika spojená s takovými transakcemi.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.