Závislost Tchaj-wanu na dovozu fosilních paliv znamená, že je velmi zranitelný vůči přerušení dodávek.
Tchaj-wan, ostrov o velikosti Belgie, ale s počtem obyvatel jako Austrálie (23 milionů lidí), má ostrovní energetický systém s izolovanou elektrickou sítí, uvedl na svém webu Francouzský institut mezinárodních vztahů (IFRI). Tato síť napájí jednu z nejhustěji osídlených oblastí na světě a energeticky náročný průmysl špičkových technologií. Kromě toho je součástí Tchaj-wanu několik ostrovů, které se musí spoléhat na vlastní dodávky energie.
V kontextu regionálního napětí představují dodávky energie skutečnou Achillovu patu národní bezpečnosti Tchaj-wanu. Vzhledem k tomu, že 96 % energie dováží, je ostrov velmi zranitelný v případě embarga nebo narušení námořní dopravy.
Nevýhodné je také umístění hlavních nadzemních zásobníků plynu a ropy v západní části Tchaj-wanu, což spolu s klíčovými elektrárnami a distribuční sítí zvyšuje ohrožení energetického systému v případě vojenského útoku, například bombardování.
Tchajwanská vláda, vědoma si této výzvy, pracuje na posílení své energetické nezávislosti, například podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie, diverzifikací dodavatelů fosilních paliv, zvyšováním kapacit pro skladování paliv a zvyšováním bezpečnosti energetické sítě.