Harrisová se v posledních dnech kampaně zaměřila na bělošské voliče na severozápadě USA, Trump zase na ženy.
Podle posledních průzkumů veřejného mínění se viceprezidentka Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump utkají v nadcházejících prezidentských volbách velmi těsně, napsala agentura Bloomberg. Zatímco Harrisová podle některých průzkumů na celostátní úrovni mírně vede, Trump stále zůstává konkurenceschopný. Výsledky naznačují, že Harrisová získává převahu v tzv. swing státech a zřejmě se jí daří posílit u bělošských voličů na Středozápadě, závod je nicméně v rámci chybovosti nerozhodný.
Pro demokratickou kandidátku se objevily povzbudivé signály: poslední průzkum ABC News a Ipsosu připisuje Harrisové celostátní náskok 49 % ku 46 %, zatímco v neděli zveřejněný průzkum New York Times/Siena ukázal, že Harrisová vede v pěti ze sedmi rozhodujících států. Průzkum veřejného mínění Des Moines Register ukázal, že v Iowě (ve státě, kde Trump vyhrál v každých svých předchozích volbách) má Harrisová náskok 47 % : 44 %, a naznačil, že by viceprezidentka mohla uspět ve svém úsilí o získání bělošských voličů na Středozápadě. Nicméně náskok Harrisové se ve všech průzkumech pohyboval v rámci statistické chyby a v neděli zveřejněný průzkum NBC News ukázal nerozhodný výsledek 49 % : 49 %.
Oba kandidáti vedli v posledních dnech energickou kampaň, Harrisová se zaměřovala na bohoslužby a mítinky, Trump se angažoval hlavně u amerických voliček, čímž se snažil překlenout rozdíly ve voličské podpoře mužů a žen. Trump také kritizoval volební systém, průzkumy veřejného mínění i média a naznačoval, že pokud nevyhraje, výsledky voleb zpochybní. Trump se rovněž zasazoval o hlasování pouze v den voleb a rychlé potvrzení volebních výsledků, vyjádřil také obavy o integritu volebního systému, který srovnával s rozvojovými zeměmi.
Ačkoli ve hře jsou různé dynamiky, jednou ze společných obav amerických voličů je ekonomika. Nedávné údaje ukazují určitý růst a přírůstek pracovních míst, a to i přes problémy, jako jsou hurikány a stávky zaměstnanců, které ovlivňují tempo vytváření pracovních míst v USA. S blížícím se dnem voleb však byla volební kampaň obou kandidátů plná konkurenční rétoriky a strategických tahů, napsal Bloomberg.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.