Cílem summitu dvaceti největších ekonomik je usilovat o jednotu a spolupráci při řešení celé řady globálních výzev.
V Brazílii se v tomto týdnu scházejí vedoucí představitelé skupiny 20 zemí, aby se zabývali problémy v oblasti klimatu a globálního obchodu, které zpochybnil nově zvolený prezident Donald Trump. Podle návrhu znění závěrečného prohlášení mají představitelé zemí G-20 v plánu dodržet závazek multilateralismu i plnění Pařížské dohody o boji proti změně klimatu, hodlají také zdůraznit význam Světové obchodní organizace v globálním obchodě. V souvislosti s přetrvávajícím napětím na Blízkém východě a kroky Ruska na Ukrajině probíhají i diskuse o geopolitice. Trumpovo volební vítězství již ovlivňuje globální politiku – vedoucí představitelé očekávají změny v obchodní politice, v úsilí o změnu klimatu a zahraničněpolitických prioritách, jejich cílem je usilovat o jednotu a spolupráci při řešení těchto globálních výzev.
Brazílie se zaměřuje na sociální začleňování a zahájení „Globální aliance proti hladu a chudobě“, která má mobilizovat zdroje a znalosti ke snížení hladu a chudoby na celém světě. Další klíčovou prioritou je reforma a posílení Organizace spojených národů podle „Výzvy k akci pro reformu globálního řízení“. Vedoucí představitelé se zaváží, že budou usilovat o vytvoření účinnějšího, transparentnějšího a odpovědnějšího mnohostranného systému založeného na zásadách Charty OSN a mezinárodního práva. Státy skupiny G-20 zdůrazní význam obchodního systému založeného na pravidlech a podporujícího začlenění, jehož jádrem je WTO.
Rovněž „uznají“, že některé nerostné suroviny, materiály a technologie mají zásadní význam pro energetickou transformaci a že globální trhy musí být založeny na spolehlivých a diverzifikovaných dodavatelských řetězcích. „Vyhneme se diskriminačním ekologickým hospodářským politikám v souladu s pravidly WTO a mnohostrannými dohodami o životním prostředí,“ očekává se v prohlášení lídrů.
Globální obchodní systém již byl v posledních letech otřesen Bidenovým programem zelených dotací, které Evropská unie považuje za diskriminační, i rostoucím napětím mezi USA a Čínou kvůli tomu, co USA a jejich spojenci považují za nadměrnou výrobní kapacitu. Mnoho zemí se také snažilo omezit vývoz zboží, které by mohlo být použito pro vojenské účely, a usilovalo o ochranu svých dodávek důležitých vstupů.
Podle osob obeznámených s jednáním o prohlášení skupiny G-20 některé neshody vyvřely až během jednání, kdy se Čína snažila, aby v návrhu nebyly uvedeny silné odkazy na praktiky narušující trh, zatímco USA zaujaly podobný postoj ohledně potřeby odrazovat od protekcionismu.
Vedoucí představitelé se podle návrhu prohlášení rovněž zaváží, že budou pokračovat ve vypracovávání zásad pro bezpečnou a zabezpečenou umělou inteligenci, umožní potravinovou bezpečnost prostřednictvím otevřených obchodních politik a budou pracovat na spravedlivějším daňovém systému, včetně zajištění toho, aby „osoby s mimořádně vysokou čistou hodnotou“ do něj přispívaly spravedlivým dílem.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.