Míra nezaměstnanosti se mezi kraji nadále výrazně liší

Aktuální graf týdne dobře ilustruje stav nezaměsnanosti v České republice podle jednotlitých krajů. Mezi nimi existují značné rozdíly, které odrážejí stukturální problémy regionálně i celostátně.

Český statistický úřad nabídl údaje ke třetímu čtvrtletí toho roku, které se týkají trhu práce. ČSÚ provozuje tzv. Výběrové šetření pracovních sil. Údaje zjištěné pomocí tohoto šetření v domácnostech se liší od údajů, které evidují úřady práce.

Česká republika se dlouhodobě vyznačuje vysokou zaměstnaností – 75,7 %. Kategorie dlouhodobě nezaměstnaných zaznamenala mírný pokles, jedná se o téměř 35 000 osob. Obecná míra nezaměstnanosti, jejíž metodiku výpočtu stanovuje Mezinárodní organizace práce, dosáhla 2,7 %.

Tato metodika je realizována právě prostřednictvím výše uvedeného Výběrového šetření pracovních sil. Jedná se o ty, kteří jsou mezi 15-64 roky věku, nejsou zaměstnaní, ani sebezaměstnaní, aktivně práci hledají a jsou schopni nastoupit během 14 dnů. Právě v této kategorie dochází často i k významným rozdílům mezi údaji ČSÚ a mezi údaji dle evidence úřadů práce.

Jak ukazuje graf níže, míra nezaměstnanosti zůstává relativně vysoká v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Je ale patrné, že se nově objevuje nárůst nezaměstnanosti v kraji Karlovarském, který se potýká s mnoha strukturálními slabostmi.

Z grafu rovněž vyčteme, že v Jihočeském kraji došlo k výraznému navýšení nezaměstnanosti a to o 1,8 procentního bodu. Nejvýznamnější pokles míry nezaměstnanosti naopak zaznamenal Jihomoravský kraj. Nejnižší míra nezaměstnanosti je ve Středočeském kraji a následně v Praze.

Zdroj: ČSÚ

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.