Bezpečnost je hlavní vizí Polska pro nadcházející předsednictví EU

Od 1. ledna převezme od Maďarska předsednictví EU Polsko. Na co se chce zaměřit?

Ústředním tématem předsednictví je „bezpečnost“, která je zarámována do sedmi klíčových pilířů: vnějšího, energetického, hospodářského, potravinového, klimatického, zdravotního a informačního. Cílem tohoto komplexního přístupu je řešit nejnaléhavější evropské výzvy během šestiměsíčního polského předsednictví v Radě Evropské unie, které začne v lednu 2025, uvedl portál EU Reporter.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, polská náměstkyně ministra pro záležitosti Evropské unie, ve svém projevu na mimořádné schůzi předsednictva Evropského hospodářského a sociálního výboru, která se konala 19. listopadu 2024 ve Varšavě, jasně uvedla, že se předsednictví bude snažit o přístup, který by spojoval klimatické cíle a hospodářskou konkurenceschopnost, jež si nemohou dovolit být ve vzájemném rozporu.

„Bezpečnost je naším mottem a na ni se zaměříme i v rámci našeho předsednictví, nicméně tento katalog pilířů není uzavřený,“ uvedla. „Budeme velmi otevřeni dialogu a bezpečnost se bude týkat také občanské společnosti a zvyšování odolnosti občanů.“

Konkrétně se očekává, že polské předsednictví EU bude pracovat na těchto tématech:

Vnější a vojenská bezpečnost – řešení probíhající války na Ukrajině, financování „Východního štítu“ a podpora silného evropského obranného průmyslu.

Energetická bezpečnost – snížení závislosti na vnějších zdrojích energie, urychlení přechodu na energetiku pomocí technologií vedených Evropou a snížení nákladů na energii.

Hospodářská bezpečnost – reforma víceletého finančního rámce EU, zvýšení dostupnosti evropských fondů pro příjemce a posílení politiky soudržnosti podle hesla „více moci regionům, méně moci Bruselu“.

Potravinová a klimatická bezpečnost – překlenutí propasti mezi zemědělstvím a klimatickým aktivismem se závazkem ke konkurenceschopnosti a praktickému klimatickému rámci.

Zdravotní bezpečnost – posílení nezávislosti EU v oblasti výroby léků a řešení problémů v oblasti duševního zdraví, zejména u dětí a mládeže.

Informační bezpečnost – boj proti dezinformacím, zlepšení kybernetické bezpečnosti a zvládání dopadu virtuální reality na duševní zdraví, zejména u mladších generací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.