The Economist vybral Španělsko jako nejlepší ekonomiku v roce 2024

Renomovaný britský týdeník oceňuje výkonnost španělské ekonomiky.

Podle našeho odhadu je země na nejlepší cestě stát se v roce 2024 ekonomikou bohatého světa v celé řadě ukazatelů, včetně růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti, fiskální politiky a výkonnosti akciového trhu. Celkový hospodářský růst i tempo tvorby pracovních míst probíhají rychleji než v Americe, píše The Economist.

Před dvanácti lety bylo Španělsko synonymem hospodářského neúspěchu. Zdálo se, že se vláda a banky země ocitly ve smrtící spirále a jsou závislé na finanční pomoci. Mladí lidé opouštěli zemi nebo protestovali proti nedostatku příležitostí. Domy ležely napůl postavené a letiště opuštěná, pozůstatky splasklé stavební bubliny. To se však změnilo.

Profesor ekonomie Juan Carlos Martínez z Univerzity IE pro DW Español uvedl, že „Španělsko nyní sklízí ovoce reforem, které muselo provést po finanční krizi, a že se těší příznivé situaci i proto, že cestovní ruch, který je jednou z hnacích sil růstu španělské ekonomiky, dosahuje rekordních hodnot. V době pandemie a v prvních dvou letech po ní značně utrpěla v důsledku poklesu turistického ruchu, nyní těží z rekordního nárůstu počtu návštěvníků.“ Dalším pozitivním faktorem je podle něj „přebytek běžného účtu“. Martínez ovšem upozorňuje na problém, který mají i další evropské země: a to je cena bydlení. Zdůraznil také další dva strukturální problémy, jako je nedostatečný růst produktivity a za druhé, že investice se ještě nevrátily na úroveň, kterou měly těsně před pandemií.

Když je řeč o investicích, The Economist připomněl, že 10. prosince oznámila automobilka Stellantis a čínský výrobce baterií CATL, že v Zaragoze postaví novou továrnu na baterie. Čínská automobilka Chery International si vybralaBarcelonu jako místo pro svůj první evropský výrobní závod.

Přesto si Španělsko nesmí oddechnout. Těžkopádná a křehká koaliční vláda se ubírá špatným směrem, tvrdí týdeník. Není schopna prosadit další reformy potřebné k posílení dlouhodobého růstu, a to i v oblasti vzdělávání a služeb. Přijímá složité předpisy, které zvyšují náklady podniků. Bude muset najít peníze na zvýšení výdajů na obranu, které jsou s pouhými 1,3 % HDP příliš nízké.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.