Ekonomika se elektrifikuje, datová centra a elektromobily potřebují elektřinu a poptávka po energii v rozvíjejících se zemích roste. To vše zvyšuje celosvětovou spotřebu elektřiny.
Podle nedávno zveřejněné nové zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) poroste světová spotřeba elektřiny nejrychlejším tempem za poslední roky, a to téměř o 4 % ročně až do roku 2027, protože spotřeba elektřiny se bude zvyšovat v řadě odvětví napříč ekonomikou.
Většina dodatečné poptávky v příštích třech letech bude pocházet z rozvíjejících se a rozvojových ekonomik, na které připadá 85 % růstu poptávky. Tento trend je nejvýraznější v Číně, kde poptávka po elektřině roste od roku 2020 rychleji než celá ekonomika. Spotřeba elektřiny v Číně vzrostla v roce 2024 o 7 % a očekává se, že do roku 2027 poroste v průměru o přibližně 6 %. Růst poptávky v Číně byl částečně poháněn průmyslovým sektorem, kde vedle tradičních energeticky náročných odvětví hrála významnou roli rychle se rozvíjející elektricky náročná výroba solárních panelů, baterií, elektrických vozidel a souvisejících materiálů. Dalšími přispěvateli jsou klimatizace, zavádění elektromobilů, datová centra a sítě 5G.
„Zrychlení globální poptávky po elektřině poukazuje na významné změny, k nimž dochází v energetických systémech po celém světě, a na blížící se nový věk elektřiny. Představuje však také vyvíjející se výzvy pro vlády při zajišťování bezpečných, cenově dostupných a udržitelných dodávek elektřiny,“ uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori. „Zatímco rozvíjející se a rozvojové ekonomiky budou v příštích letech z velké části hnací silou růstu celosvětové poptávky po elektřině, očekává se, že po období relativní stagnace se spotřeba zvýší i v mnoha vyspělých ekonomikách.