Další evropské angažmá na Ukrajině by mohlo být katastrofální.
Páteční scéna v Oválné pracovně naznačuje, že se prezident Donald Trump distancuje od probíhající války na Ukrajině, kterou zdědil po Joe Bidenovi, píše indický analytik a bývalý diplomat MK Bhadrakumar. Konflikt sice může skončit v klidu, ale jeho dopady na dlouhou dobu významně ovlivní evropskou i globální bezpečnost.
Média, která Trumpa kritizují, ho vykreslují jako impulzivního a nijak nezohledňují, že jeho kroky jsou ovlivněny předcházející Bidenovou administrativou. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová projevila silnou emotivní reakci a vyjádřila podporu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Trumpovo odmítnutí setkat se s ní může vysvětlovat její hněv. Západní spojenci si nejsou jisti budoucností, neboť při vojenských operacích na Ukrajině spoléhají na podporu USA.
Von der Leyenová i francouzský prezident Emmanuel Macron podporovali Bidenovu politiku, ale další angažmá na Ukrajině by mohlo být katastrofální. Pokud Trump sníží americkou pomoc, ukrajinská armáda může selhat a žádná evropská země se Rusku nepostaví. Trump je přesvědčen, že západní pohled na válku je zavádějící a má kořeny v agendě, která Rusko záměrně dlouhodobě provokuje. Historické události, jako je angažmá CIA na Ukrajině či rozšiřování NATO, odhalují kontinuální strategii „okopávání kotníků“ Rusku již od začátku devadesátých let, tedy od konce Sovětského svazu.
Ti, kdo rozumějí sovětské historii, věděli, že Ukrajina bude místem, kde se USA pokusí chytit Rusko do pasti. Potvrdila to barevná revoluce CIA na Ukrajině v roce 2003, kdy byly volby zmanipulovány. Viktor Juščenko poté nastolil otázku členství v NATO a v roce 2008 George W. Bush prosadil členství Ukrajiny v NATO navzdory Putinovým protestům.
Nyní řídí operace v Kyjevě MI6. Zelenskyj nedávno poznamenal, že velká část finanční pomoci od Bidena zmizela v souvislosti s korupcí. Biden tyto problémy ignoroval, dokonce udělil prezidentskou milost svému synovi Hunteru Bidenovi. Zelenského odvážný postoj odrážel jeho přesvědčení, že na něj západní představitelé jako Biden a Boris Johnson spoléhají. Zdá se, že jeho nedávné kroky jsou ovlivněny dalšími západními lídry, kteří věří, že Trump ustoupí, pokud bude zpochybněn.
Shrnuto, Trump a JD Vance účinně vyzvali Zelenského a oslovili evropské lídry, kteří na něj tlačí, aby podpořil prodloužení války na Ukrajině. Nedávné návštěvy francouzského a polského prezidenta a britského premiéra zdůraznily jejich touhu po pokračování konfliktu. Zelenskyj a jeho evropští spojenci usilují o „věčnou válku“ podél euroasijské hranice s Ruskem. Trump opět odmítl členství Ukrajiny v NATO a zdůraznil možné ekonomické dohody mezi USA a Ruskem. Věří, že válka může skončit „během několika týdnů“, ale obává se rizika eskalace a jejího dopadu na jeho prezidentství a budoucí jednání s Ruskem a Čínou.
V rámci svého úsilí o světový mír plánuje Trump v roce 2026, kdy si připomeneme 250. výročí vyhlášení nezávislosti USA, přijmout představitele Ruska a Číny. Evropští lídři, zvyklí na liberálně-globalistický přístup, se snaží pochopit Trumpovo silné přesvědčení a jeho odpor k válce.
Existují obavy, že nedávný konflikt v Bílém domě by mohl mít negativní dopad na Ukrajinu a Zelenského, vzhledem k tomu, že Ukrajina je silně závislá na obranné podpoře USA. Zelenskyj v obsáhlém prohlášení uznal důležitost Trumpovy podpory. Ačkoli je řešení možné, vztahy mezi Evropou a USA jsou otřeseny, přičemž evropské země Zelenského převážně podporují.
Setkání evropských lídrů (o víkendu v Londýně- poznámka redakce) může narazit na Trupovu neústupnost. Pokud bude Zelenskyj sesazen, může to vést k důležitým volbám na Ukrajině, které by mohly ustanovit legitimní vedení, jež by se shodovalo s Trumpovým názorem na tzv. zdravý rozum.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.