Čína se stává dominantní v několika technologických oblastech.
Jedním z příkladů jsou automobily. Čína předstihla své hlavní konkurenty a bývalé lídry v automobilovém průmyslu a prodává jich více než kterákoli jiná země. Tento jev se vysvětluje raketovým růstem místních výrobců elektromobilů, jako je BYD. A velkou měrou se na tomto úspěchu podílí i skutečnost, že Čína je nyní největším světovým výrobcem baterií. Dalším příkladem jsou solární panely. Odhaduje se, že Čína je zodpovědná za přibližně 80-95 % celosvětového dodavatelského řetězce. A do roku 2028 se očekává, že 60 % světové obnovitelné energie bude vyrobeno v Číně. Také v oblasti bezpilotních letadel vládne Čína obloze. Až příště uslyšíte nad hlavou bzučet dron, je 70% pravděpodobnost, že se jedná o dron DJI vyrobený ve městě Šen-čen.
Dalším rychle se rozvíjejícím odvětvím jsou kvantové počítače. Čínští vědci publikují ročně více výzkumných prací o této revoluční technologii než kterákoli jiná země. A v některých oblastech vývoje kvantových počítačů dokonce vedou. Totéž platí pro umělou inteligenci. Čínské společnosti zabývající se umělou inteligencí nyní vydávají více patentů než kterákoli jiná země. A nedávný vzestup chatbota DeepSeek také ukázal, že Čína je schopna svými produkty vyzvat dominantní americké technologické giganty.
To vše je součástí dlouhodobého plánu. V roce 2015 představila čínská vláda ambiciózní projekt nazvaný „Made in China 2025“. Čína chtěla přejít z pozice světové továrny na levné výrobky na pozici globálního technologického lídra, který bude zodpovědný za svůj vlastní dodavatelský řetězec špičkových technologií. Plán se zaměřil na deset druhů technologií, pro které stanovil více než 250 cílů. Podle analýzy listu South China Morning Post bylo splněno 86 % těchto cílů. U některých z nich, jako jsou elektromobily nebo výroba energie z obnovitelných zdrojů, byly cíle dokonce výrazně překročeny.
Velké množství studentů technických oborů
Jak upozorňuje Enrique Dussel Peters, podle nedávných studií v současné době absolvuje v Číně více než 4,5 milionu studentů přírodovědných, technických, inženýrských a matematických oborů ročně, což je více než v dalších čtyřech zemích dohromady (Indie, Spojené státy, Rusko a Írán). DeepSeek nebyla náhoda a budeme si muset zvyknout na více budoucích čínských společností, které vyniknou v mezinárodním měřítku. Není také náhodou, že Čína používá ve svých výrobních zařízeních více průmyslových robotů než Japonsko, Spojené státy, Jižní Korea a Německo dohromady.
Hospodářská a bezpečnostní komise Kongresu pro USA a Čínu v listopadu 2024 zveřejnila v podrobné, téměř 800stránkové zprávě, že Čína již dosáhla významného pokroku v konkurenci se Spojenými státy, a to zejména v oblasti nových technologií: pokročilých polovodičů, energetiky, cloud computingu, umělé inteligence a dat pro umělou inteligenci, kvantových technologií, biotechnologií a pokročilých baterií.
V několika oblastech má Čína již nyní značné výhody (dokonce ještě před zveřejněním průlomových objevů DeepSeek). Podle zprávy je soupeření s Čínou otázkou národní bezpečnosti, kterou by USA měly řešit se spojenci nebo jednostranně, protože asijská země již má výhody nebo se jí v poslední době podařilo výrazně zmenšit technologické mezery.
Psali jsme:
- DeepSeek: Čínský start-up s umělou inteligencí způsobil otřesy na burze
- Nová hliníko-iontová baterie z Číny má vydržet 10 000 nabíjecích cyklů beze ztrát
- Létající taxík? Čína má velké ambice v oblasti tzv. ekonomiky nízkých výšek
- Čína představila prototypy nejrychlejšího vysokorychlostního vlaku na světě
- Čína je dominantní zemí pro zpracovatelský průmysl
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.