Federální rezervní systém ve středu oznámil, že ponechává úrokové sazby beze změny, ale varoval před rostoucí nejistotou ohledně směřování ekonomiky, částečně kvůli celnímu programu prezidenta Donalda Trumpa.
FED uvedl, že jeho klíčová sazba zůstane na úrovni přibližně 4,5 %, informoval web NBC News.
Ačkoli centrální banka uvedla, že současné ekonomické podmínky jsou solidní, snížila svou prognózu hrubého domácího produktu, který vyjadřuje celkovou hodnotu veškerého zboží a služeb vyprodukovaných ve Spojených státech, pro zbytek roku na 1,7 % z prosincových 2,1 %. Upozornila také, že klíčový ukazatel inflace se nyní bude pohybovat blíže 3 % než 2 %.
Na tiskové konferenci po zveřejnění prohlášení předseda FEDu Jerome Powell uvedl, že dynamika mezi Trumpovými cly a silnějším krátkodobým růstem cen není vzhledem k dalším trendům v ekonomice zcela jasná. Podle něj jsou však cla určitě faktorem, který přispívá k rostoucím očekáváním, že růst cen se zrychlí – i když prozatím bude inflace nejspíše „přechodná“.
„Domníváme se, že inflace se nyní začala pohybovat směrem vzhůru, částečně v reakci na cla, a v průběhu letošního roku může dojít ke zpoždění dalšího postupu,“ řekl.
Akcie po této zprávě prudce vzrostly – zvýšil se však i nákup dluhopisů, což odráží obavy o vyhlídky růstu. Investoři vyhledávají dluhopisy, když se domnívají, že na nich mohou získat lepší výnosy než na jiných aktivech.
Celá řada ukazatelů, nemluvě o komentářích samotných představitelů Trumpovy administrativy, naznačuje, že spotřebitelské výdaje i najímání zaměstnanců ze strany zaměstnavatelů zpomalují. Po počátečním výbuchu optimismu po Trumpově zvolení se nyní zdá, že růst je spíše utlumený.
Průzkumy naznačují, že důvěra spotřebitelů a podnikatelů klesá, a proto Trump a vyšší představitelé od začátku kampaně změnili svá sdělení a varují spotřebitele, aby se připravili na možné ekonomické bolesti, a odmítají vyloučit možnost recese.
Tip k tématu:
Jak se daří ekonomice USA? To rozebírá ekonomka Ilona Švihlíková v této prezentaci.