Evropská unie se snaží dosáhnout nějaké formy dohody o snížení nových amerických cel.
Evropská unie zkoumá možnosti ústupků, které by mohla nabídnout administrativě Donalda Trumpa, aby snížila americká cla, která mají dopad na vývoz z EU a jejichž zvýšení je plánováno po 2. dubnu. Informaci přinesla agentura Bloomberg v pátek. Představitelé EU se ve Washingtonu dozvěděli, že novým automobilovým a recipročním clům se nelze vyhnout, což je podnětem k jednání o možné dohodě o jejich snížení.
Evropská komise připravuje „term sheet“, který nastiňuje oblasti jednání o sankčních obchodních opatřeních, mezi něž může patřit snížení vlastních cel, podpora vzájemných investic společně s USA a zmírnění regulací.
Vzájemná cla mají zasáhnout proti tomu, co Trump považuje za nespravedlivé poplatky na americké zboží, a také proti netarifním překážkám, jako jsou domácí předpisy a způsob, jakým země vybírají daně, včetně blokové daně z přidané hodnoty, digitálních daní a předpisů. EU dál trvá na tom, že její daň z přidané hodnoty je spravedlivá a nediskriminační.
Mluvčí Komise se k situaci nevyjádřil. Jakákoli dosažená dohoda bude vyžadovat Trumpův souhlas a předpokládá se, že povede k zavedení cel ve výši 10 až 25 %, což povede ke zhoršení obchodních vztahů mezi EU a USA.
Šéf obchodu bloku Maroš Šefčovič a vedoucí kabinetu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové se setkali s americkými představiteli, včetně ministra obchodu Howarda Lutnicka a obchodního zástupce Jamiesona Greera, aby projednali obchodní otázky. Velvyslanci EU byli o těchto jednáních informováni. Rozhovory s USA dosáhly jen malého pokroku a EU může udělat jen málo pro to, aby zabránila uvalení poplatků příští týden.
Klíčovými tématy byly netarifní otázky, jako je DPH a digitální daně. Trumpova administrativa se zabývá překážkami, které mají vliv na americké výrobky. EU konstatovala svůj přebytek v obchodu se zbožím, ale poukázala na velký dovoz služeb z USA. USA plánují nová cla na kovy, automobily, léčiva, dřevo a polovodiče s cílem podpořit domácí výrobu.
Začátkem tohoto měsíce USA zavedly 25% clo na dovoz oceli a hliníku, což přimělo EU navrhnout odvetná cla na americké zboží v hodnotě až 26 miliard eur. EU konzultuje cílový seznam s vládami a průmyslem, přičemž odpověď se očekává do poloviny dubna po hlasování členských států kolem 9. dubna.
Trump pohrozil 200% clem na evropské víno a alkoholické nápoje, pokud EU zavede clo na vývoz americké whisky do EU, které má být uvaleno 14. dubna. EU může zvážit různá opatření, včetně kvót a změn veřejných zakázek. Ministři obchodu EU se sejdou 7. dubna, aby o opatřeních USA a možných reakcích jednali.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.