Čínská ekonomika má obrovskou poptávku po energii a země musí velkou část ropy dovážet. Nyní státní ropná společnost oznámila objev velkého ložiska.
Čína poprvé objevila rozsáhlé integrované ropné pole v hlubokých až velmi hlubokých vrstvách v Jihočínském moři, což představuje průlom v čínském průzkumu ropy v moři.
Podle tiskové agentury Xinhua oznámila v pondělí Čínská národní ropná společnost pro těžbu ropy na moři (CNOOC – China National Offshore Oil Corporation), že objevila ropné pole Huizhou 19-6, jehož prokázané zásoby přesahují 100 milionů tun.
Ropné pole se nachází asi 170 kilometrů od Šen-čenu v jihočínské provincii Kuang-tung a jeho průměrná hloubka dosahuje 100 metrů. Zkušební vrty přinesly denní produkci 413 barelů ropy a 68 000 metrů krychlových zemního plynu, což dokazuje jeho potenciál.
„Objev by také mohl zmírnit omezené zdroje ropy a zemního plynu v zemi a snížit závislost Číny na zahraniční ropě, i když je stále zapotřebí rozsáhlý průzkum neznámých oblastí,“ uvedl pro Global Times Wang Yamin, profesor oceánografické fakulty Šan-tungské univerzity.
Peng Guangrong, geolog z pobočky CNOOC v Šen-čenu, podle agentury Xinhua poznamenal, že 60 % nově objevených světových zásob ropy a zemního plynu pochází z hlubokých vrstev. Vzhledem k bohatým zdrojům a nízké úrovni průzkumu se očekává, že hluboké až velmi hluboké vrstvy budou v budoucnu hnacím motorem růstu zásob a těžby ropy a zemního plynu.