Americký ekonom uvedl, že světové trhy pravděpodobně čeká další nejistota.
Podle bývalého ministra financí USA a ekonoma Lawrence Summerse budou trhy pravděpodobně čelit dalším turbulencím podobným těm z minulého týdne.
Summers poznamenal, že nedávný dvoudenní pokles trhů patřil k největším od druhé světové války a byl srovnatelný s krizemi, jako byl krach v roce 1987 a finanční krize v roce 2008. „Byl to čtvrtý největší dvoudenní pohyb od druhé světové války,“ řekl Summers, profesor Harvardovy univerzity a placený spolupracovník Bloomberg TV. „Dalšími třemi byly krach v roce 1987, finanční krize v roce 2008 a pandemie COVID. Pokles takového rozsahu signalizuje, že nás pravděpodobně čekají potíže a lidé by měli být prostě velmi opatrní,“ dodal Summers.
K tomuto poklesu došlo poté, co americký prezident Donald Trump oznámil zavedení výrazných cel vůči Číně a dalším zemím, což vedlo k okamžitému poklesu indexu S&P 500 a ztrátě tržní hodnoty ve výši 5, 4 bilionu dolarů.
Kromě toho poklesly akciové trhy i na Blízkém východě, neboť reagovaly na obavy z potenciální globální obchodní války a prudkého poklesu cen ropy. Investoři se připravují na další nestabilitu v souvislosti s opětovným otevřením čínských trhů poté, co Peking zavedl odvetná opatření proti dovozu z USA. Čínské akcie v USA zaznamenaly prudký pokles a lze očekávat riziko další korekce trhu.