Východoafrická Rwanda potvrzuje, že navzdory vysoké hustotě obyvatel má kapacitu přijímat migranty deportované ze Západu.
Podle ministra zahraničí africké země Oliviera Nduhungireheho byla zahájena jednání s americkou vládou o možné dohodě, která by Rwandě umožnila přijímat osoby vyhoštěné ze Spojených států. Rozhovory jsou zatím v rané fázi a ministr nechtěl zveřejnit bližší detaily. Zdůraznil však, že iniciativa odpovídá dlouhodobému postoji Rwandy přispívat k řešení globálních migračních výzev. Americké ministerstvo zahraničí situaci odmítlo komentovat, nicméně potvrdilo, že spolupráce se zahraničními partnery je součástí širší strategie zaměřené na omezení nelegální migrace. Podle místních médií by případnou dohodu financovaly Spojené státy, a to prostřednictvím programů na integraci migrantů – například stipendií nebo projektů zaměřených na podporu zaměstnanosti. Rwanda už má s podobnými dohodami zkušenosti. V roce 2022 uzavřela s Velkou Británií kontroverzní dohodu o relokaci žadatelů o azyl, kteří do Británie dorazili nelegálně. Ti měli být převezeni do Rwandy, kde by jejich žádosti byly posuzovány a v případě úspěchu by v zemi zůstali. Plán však narazil na právní překážky a tvrdou kritiku lidskoprávních organizací, které jej označily za neetický a neefektivní a nikdy se nerealizoval. Přestože žádní migranti do Rwandy nakonec neodcestovali, země obdržela z britského rozpočtu zhruba 290 milionů liber, kdy Rwanda oznámila, že tyto finance nemá povinnost vracet.
Nyní Rwanda tvrdí, že o podobném záměru jedná s Trumpovou administrativou v rámci rozšiřování snah USA o deportaci lidí do jiných než vlastních zemí. Přestože je jednou z nejhustěji osídlených afrických zemí, země avizuje, že má prostor, aby pomohla zmírnit to, co mnohé západní země považují za rostoucí problém s nechtěnými migranty. Problémem jsou však mnohé případy porušování lidských práv v zemi a kritika Rwandy v této oblasti. Souhlas s přijetím deportovaných osob z USA by tak mohl zlepšit postavení kritizované země u Washingtonu a dalších zemí. Rwanda již v roce 2019 uzavřela dohodu s agenturou OSN pro uprchlíky, která jí pomáhá přijímat migranty z Libye (mnoho lidí snažících se dostat odtud do Evropy hlásilo zneužívání ve vazbě). Podle OSN má tranzitní centrum ve Rwandě kapacitu pro 700 evakuovaných osob. Spojené státy již poslaly stovky Venezuelanů a dalších osob do Kostariky, Salvadoru a Panamy, ale zatím neoznámila žádné větší dohody s vládami v Africe, Asii nebo Evropě. Dohoda s Rwandou by tak byla prvním pokusem o něco podobného.