Cukr aktivuje části mozku, které nám přinášejí dobrý pocit, ale také způsobuje závislost.
Neurovědecké studie ukazují, že chronická nadměrná konzumace cukru může změnit nervové dráhy v mozku, upozornil portál Deutsche Welle. „Tyto změny jsou podobné těm, které jsou pozorovány u poruch spojených s užíváním návykových látek, a mohou přispívat k cyklu touhy a nadměrné konzumace,“ říká Nicole Avenaová, specialistka na závislost na jídle z nemocnice Mount Sinai Morningside Hospital v New Yorku.
Někteří vědci předpokládají, že nadměrná konzumace cukru může vyvolat závislost na jídle tím, že se zmocní dopaminergního systému odměny. Jinými slovy, návykový nemusí být samotný cukr, ale pocit odměny, který při jeho konzumaci zažíváme.
Tím se liší od vysoce návykových látek, které působí přímo na mozková centra odměny. Proto je nadměrná konzumace cukru, stejně jako obecně všechny závislosti na jídle, často považována za závislost na chování, nikoliv za závislost na látce.
Již několik desetiletí se vědci zabývají přesným mechanismem, kterým nadměrný příjem cukru ovlivňuje fungování lidského těla. Nadměrná konzumace – definovaná jako více než šest čajových lžiček denně u žen a devět u mužů – může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně zubního kazu, chronické únavy, cukrovky, obezity a kardiovaskulárních onemocnění.
Jak se zbavit závislosti na cukru
Mezi strategie podložené vědeckými důkazy patří například behaviorální intervence, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která pomáhá jednotlivcům rozpoznat a změnit nutkavé vzorce chování, včetně stravovacích návyků.
„Účinné mohou být také výživové strategie, jako je postupné snižování přidaných cukrů, aby se zabránilo abstinenčním příznakům, zvýšení příjmu bílkovin a vlákniny pro regulaci hladiny cukru v krvi a strukturované plánování jídla,“ ilustruje Nicole Avenaová.
Celý článek najdete zde.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.