Důležitým faktorem vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií jsou otázky bezpečnosti.
Před včerejším summitem dosáhli vyjednavači Evropské unie a Spojeného království dohody o posílení vzájemných vztahů.
Návrh byl dokončen v pondělí ráno kolem druhé hodiny evropského času a musel být ještě schválen politickými představiteli. Dohoda zahrnuje partnerství v oblasti obrany, společné prohlášení ke geopolitickým otázkám a společné porozumění v různých oblastech.
Diskuse mezi EU a Velkou Británií se zaměřily na rybolovná práva, normy pro potraviny a zemědělství a mobilitu mladých lidí. Plán premiéra Keira Starmera na obnovení vztahů Británie s EU narazil během jednání s evropskými lídry na překážky, zejména v oblasti imigrace a obrany. Jednání mezi oběma stranami byla napjatá. Neshody panovaly v otázkách mobility mladých lidí, rybolovu a politiky v oblasti obranného průmyslu.
Premiér Keir Starmer pak v pondělí oznámil „historickou dohodu“ mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, kterou a označil ji za nový začátek vztahů pod jeho vládou. Přestože mnoho detailů zůstává nevyřešeno, brexit se zdá být stále nedokončený.
Starmer také uvedl, že dohoda o uvolnění hraničních kontrol zemědělsko-potravinářských produktů sníží ceny v supermarketech a do roku 2040 zvýší roční HDP o 9 miliard liber. Brusel si na základě pozdního ústupku ze strany Spojeného království zajistil 12 let nepřetržitého přístupu do britských rybolovných vod za stávajících podmínek. Starmer potomdohodu prezentoval jako „výhodnou pro všechny“.
Realita je ovšem taková taková, že Spojené království trvá na svém odmítnutí vstoupit do jednotného trhu EU nebo celní unie a EU nadále odmítá umožnit výběr nejatraktivnějších aspektů členství bez kompromisů v oblasti volného pohybu osob. To znamená, že jakékoli obnovení vztahů zůstává omezené.
Dosažená ohoda obsahuje jen málo informací o službách, které dominují britské ekonomice. Rovněž se obě strany nedohodly o uznávání odborných kvalifikací. Nová dohoda na druhou stranu otevírá Británii cestu k připojení se k trhu s elektřinou EU a propojení britského a evropského trhu s uhlíkovými emisemi.
Velká Británie opustila Evropskou unii v lednu 2020, poté co o vystoupení rozhodlo referendum konané v roce 2016. Od té doby vedou obě strany složitá jednání ohledně sladění vzájemných vztahů.