Trump rozčílil republikány dluhovou dohodou

Financial Times.  Návrhy demokratů dodají vládě zdroje do 15. prosince a zabrání defaultu, napsaly FT. 

Prezident Trump rozčílil republikány tím, že prosadil dohodu navrženou demokraty. Krátkodobě se zvýší dluhový strop na 19,8 bilionu dolarů, zdroje budou pro vládu do 15. prosince.

Ovšem například Paul Ryan a další tlačili na Trumpa, aby nesouhlasil s krátkodobým navýšení dluhového limitu. Prezident návrhy demokratů ale podpořil – jedná se o tříměsíční řešení, což Ryan nazval „absurdním.“

Republikáni chtěli prosadit zákon, aby se boj o dluhový strop posunul až za volby v roce 2018. Prosincové rozšíření poskytne lepší manévrovací prostor pro demokraty. Většina republikánů byla šokována, že Trump akceptoval dohodu – vlastně první nabídku – učiněnou Nancy Pelosiovou.

Trump prý nechtěl vytvářet rozdíly v době národní krize – tedy následků hurikánu Harvy, když se nyní blíží hurikán Irma, který může zpustošit Floridu.

Republikáni se ovšem domnívají, že takováto dohoda nemá žádnou logiku. Nejde prý vůbec o dohodu, jen Trump dal demokratům to, co chtěli.

Je rovněž neobvyklé, aby prezident, jehož strana kontroluje Kongres, udělal dohodu s opozicí tak brzy na začátku svého mandátu a ještě ke všemu takovou, kdy se demokraté nemuseli ničeho vzdát.

Jeden z republikánů uvedl, že mít dvě hlasování ohledně navýšení dluhového stropu má velká rizika, je to citlivý a politicky rozdělující proces.

Trump si zatím nezajistil žádné legislativní vítězství, selhal pokus o změnu Obamovy zdravotní reformy, nyní má být priorita daňová reforma, tak komplexní jako byla za Reagana.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.