Bývalý prezident Brazílie Lula da Silva: Obvinění jsou hon na čarodějnice

AP. Bývalý brazilský prezident Luis Ignacio Lula da Silva řekl brazilskému soudu ve středu, že jeho obvinění vyplývají z honu na čarodějnice a také veřejně zpochybnil objektivitu soudu.

Jeho výslech u soudu ve středu byl dalším setkáním tváří tvář se soudcem Sergiem Morem, který dohlíží na obrovský korupční případ, jenž je v zemi vyšetřován pod názvem “Mytí auta”. V něm jsou zapleteny některé brazilské firmy a politici.

V květnu byl Lula da Silva v jiném soudním jednání shledán vinným a odsouzen na 9 a půl roku. Proti tomuto rozsudku se bývalý rezident odvolal.

Populární politik u soudu řekl: “Zítra pojedu domů a budu obědvat s mými osmi vnoučaty. Mohu se podívat mým dětem do očí a říct jim, že jsem byl svědkem u nezávislého soudce?” Moro, který opakovaně bývalého prezidenta žádá, aby neměl u soudu politické komentáře, nechal zastavit záznam.

V novém případu čelí Lula da Silva obvinění, že měl být účasten na dohodě o tom, že korporace Odebrecht by koupila pozemek, kde měl být postaven Ústav Lula. Minulý týden měl tato podezření potvrdit bývalý ministr financí země, který je nyní přes rok ve vězení, Antonio Palocci. Lula da Silva k tomu řekl, že Palocci lže.

Bývalého prezidenta, který je stále v zemi populární, doprovodil k soudu v brazilském městě Curitiba dav jeho podporovatelů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.