Hnutí Povstaňme! začíná

Tagesschau. Sahra Wagenknechtová získala více než 100 000 příznivců. Podílejí se i politici ze sociální demokracie a ze Zelených. Ale partajní špičky se distancují.

V Berlíně zahájilo činnost hnutí Aufstehen!, má více než 80 iniciátorů. Jsou mezi nimi politici z Levice, Zelených i SPD, spisovatelé, umělci a profesoři, říká Sahra Wagenknechtová, která hnutí povolala v život.

Smyslem hnutí má být změnit strany, proto je potřeba mít co nejvíc členů ze Zelených, SPD a Levice. Je potřeba mít pro Německou novou vládu. Projekt je pozvánka, řekla zástupkyně z SPD.

Zástupce Zelených své straně vytknul ztrátu programové substance, je prý potřeba na levici vybudovat protisílu. Politický mainstream je pod útoky pravice, především AfD a CSU, Levice stojí mimo, požíraná vniřními konflikty.

Hnutí se chlubí tím, že má zatím více než 100 000 členů, což překonalo očekávání, zdůraznila Wagenknechtová. Účastníci chtějí dělat politiku zdola, například přes nástroje jako je Pol.is. tato debatní platforma má z Německa udělat parlament. Nejde přitom o názory, ale o sběr nápadů.

Hnutí by mělo oslovit voliče, kteří nemají svou stranu a také by mělo oslabit AfD. Vedoucí frakce Levice Dietmar Bartsch uvítal vznik hnutí. Existuje kulturní boj zpráva, říká. Každá idea proti tomu je vítaná.

Jenže špičky stran Levice, SPD, Zelených vnímají hnutí skepticky, obávají se dalšího rozpolcení levice. Jeden ze zástupců SPD uvedl, že to, co dělá Lafontaine a Wagenknechtová není žádné hnutí, ale mocenský boj uvnitř Levice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.