Německý ministr chce zkusit zakázat záporné úroky

Má se jednat o pokus o ochranu malých střadatelů pomocí nového zákona. Nápad prý nemá moc šancí uspět.

Německá Tagesschau informuje, že ministr financí Olaf Scholz chce zkusit chránit malé střadatele před zápornými úroky. Chce prověřit jejich zákaz. Ochránci spotřebitelů to považují za nepravděpodobné.

Ochrana malých střadatelů před zápornými úroky zákonem, to je plán německého ministra financí. Prověřování, zda je zákon možný nástroj, ale chvíli potrvá.

Ministerstvo financí svými kroky reagovalo na bavorského předsedu vlády Markuse Södera. Jeho zákonná iniciativa obsahuje návrh, aby byly částky do 100 000 eur vyjmuty z oblasti negativních úroků. Zákaz by měl vést k tomu, že klienti nepocítí záporné úroky, banky by musely své náklady krýt jinými způsoby.

Zákon má ovšem podle zástupců ochrany spotřebitelů jen symbolický charakter. Ekonomický expert Fratzscher tvrdí, že zákon záporných úroků pro malé střadatele je populistickým krokem, který je zcela mimo realitu.

Zástupci úvěrových institucí uvedli, že zákaz je systému cizí, a že zákony tohoto typu mohou zákazníkům spíš uškodit než pomoci a nakonec i destabilizovat celý finanční trh.

V eurozóně stále platí záporná depozitní facilita u ECB -0,4%.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.