V Austrálii vyšetřují nová podezření ohledně čínského vlivu v zemi

Případ, který odhalila média, se má týkat údajného pokusu Číny „koupit“ si poslance federálního parlamentu.

Australská vnitřní rozvědka vyšetřuje případ, ve kterém podezřívá Čínu, že se pokusila „dosadit“ agenta v australském parlamentu.

Australian Security Intelligence Organisation (ASIO) oznámila, že začala s vyšetřováním případu, o kterém poprvé informoval nedělní program „60 minut“ a pak i další média v zemi.

Podle zveřejněných informací se Čína pokusila koupit si kandidáta do melbournského parlamentu, sedmicifernou sumu chtěla zaplatit dealerovi luxusních aut Bo „Nicku“ Žaovi. Podle slov představitele ASIO budou informace uveřejněné v médiích brány vážně.

Australský premiér Scott Morisson na informaci zareagoval hned v pondělí, považuje tato obvinění za „znepokojující“. Čínská ambasáda v Austrálii případ v době publikování informace (tj. v pondělí dopoledne) nekomentovala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.