Afrika přijde ročně o skoro 89 miliard dolarů díky nelegálním finančním tokům

Tato suma dělá z afrického kontinentu spoléhajícího se na rozvojovou pomoc největšího čistého vývozce kapitálu na světě.

Podle odhadu UNCTAD ztratila Afrika za jeden rok skoro 89 miliard dolarů v nelegálních finančních tocích jako jsou vyhýbání se daním nebo krádeže. Částka je vyšší než finanční podpora rozvoje Afriky. Informace přinesla celkem 248 stran dlouhá zpráva Konference pro obchod a rozvoj při OSN (UNCTAD). Zpráva také upozornila, že tento trend posiluje a částka je vyšší než předchozí odhady.

Nová zpráva dokonce nazvala Afriku „čistým věřitelem světa“, což reflektuje pozorování ekonomů, že na finanční pomoc spoléhající kontinent je v důsledku těchto trendů ve skutečnosti čistým vývozcem kapitálu.

„Nelegální finanční toky okrádají Afriku a její obyvatele o budoucnost, podkopávají transparentnost a odpovědnost a erodují důvěru v africké instituce“, řekl generální tajemník UNCTAD Muchisa Kituji. Předpokládá se, že současné údaje je podceněné, protože se jedná o odhad na základě omezeně dostupných dat.

Asi polovina ze skoro 89 miliard dolarů připadá na vývozy komodit jako jsou zlato, diamanty a platina, tvrdí zpráva. Zlato například činilo 77 % všech podfakturovaných vývozů v hodnotě 40 miliard dolarů v roce 2015. Podcenění skutečné hodnoty komodity umožňuje skrýt zisky v zahraničí, zbavuje rozvojové země deviz a narušuje jejich daňovou základnu. UNCTAD považuje řešení problému nelegálních finančních toků z Afriky za prioritní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.