Kontroverzní reforma zemědělství v Indii neprošla

Po ročních protestech zemědělců byly všechny nové zákony zrušeny parlamentem. Důvodem jsou zřejmě dopady na volební podporu.

Indičtí zákonodárci v pondělí 29. listopadu zrušili zemědělskou legislativu, která vyvolala celoroční protesty zemědělců. Jedná se o ojedinělý ústupek vlády Naréndry Módího, která tyto kontroverzní reformy horlivě obhajovala a prosazovala.

Premiér Módí deset dní před jednáním parlamentu rozhodl, že tři zákony, které se týkají zemědělské reformy, stáhne. Protesty zemědělců proti těmto reformám začaly před rokem, v listopadu 2020, a požadovaly zrušení zákonů, které by podle nich drasticky snížily jejich příjmy. Vláda naopak kroky obhajovala jako nutnou tržní deregulaci indického zemědělství s většinovou kontrolou soukromého sektoru a jako cestu k modernizaci.

Zákon o zrušení bude muset ještě podepsat indický prezident. Zemědělci ale chtějí v demonstracích pokračovat, protože vláda nesplnila všechny jejich požadavky, například záruku garantovaných cen pro některé základní plodiny (pšenice a rýže), což je systém, který v Indii funguje od 60. let. Dalším požadavkem je vytvoření vládního výboru, který se požadavky zemědělců bude zabývat.

Zemědělci v Indii představují jednu z nejvlivnějších skupin voličů. Premiérovo rozhodnutí kontroverzní zákony po roce protestů stáhnout souvisí s volbami, které se na počátku příštího roku budou konat ve dvou klíčových státech, v Uttarpradéši a v Paňdžábu. Oba státy jsou významnými zemědělskými producenty, Uttarpradéš byl doposud také baštou Módího vládní strany, v poslední době zde ale pod tlakem ekonomických těžkostí a pandemie ztrácí podporu. Ztráta podpory zemědělců snižuje šance strany získat v celostátních volbách v roce 2024 drtivou většinu.

Při déle než rok trvajících protestech došlo k opakovanému násilí a podle některých odhadů ke ztratě asi 750 životů. Více informací například zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.