Rok 2021 pro Bidena vůbec neskončil dobře

První rok v úřadu je naplněn zklamáním a problémy. Biden je také rekordně nepopulární.

Rok 2021 nekončí pro prezidenta Joe Bidena dobře, přitom v roce 2022 budou demokraté muset obhajovat svoje pozice v Kongresu v nových volbách, napsaly noviny Newsweek. Podle demokratického analytika veřejného mínění Paula Maslina je hlavním Bidenovým problémem to, že společnost USA se stále necítí dobře – a děje se tak za jeho vlády.

Problémy, které musí administrativa průběžně řešit, jsou nejen pandemie či chaotické stažení z Afghánistánu, ale i jeden z hlavních bodů Bidenovy agendy, program Build Back Better o objemu 1,7 bilionu dolarů, který byl zablokován díky opozici demokratického senátora.

Problémy má Biden také s ratingy podpory. Nový průzkum ukázal, že jeho podpora klesla na 41 %, což je nový anti-rekord. Celkem 55 % dotázaných Američanů je nespokojeno s Bidenovým výkonem v úřadu.

Po nástupu do úřadu Biden sliboval, že porazí virus. Jeho vláda poskytla v březnu 2021 občanům další masivní pomoc, když jim vyplatila 1400 dolarů v přímých platbách, státním a místním vládám přidělila 350 miliard dolarů, 14 miliard dolarů pak směřovalo na vakcinaci. Jenže na vládu udeřily dvě nové varianty viru – delta a nyní omikron, který se rychle šíří. Poprvé se v USA objevil 2. prosince. Nyní už je ve 47 státech USA, což způsobuje přetížení řady nemocnic. Na koronavirus v USA zemřelo přes 800 tisíc lidí.

Společnost v USA je už z pandemie unavená, což k popularitě administrativy nepřipívá, myslí si Michael Ceraso, bývalý podporovatel Bernie Sandarse.

Vlnu kritiky si Biden vysloužil za chaotické srpnové stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Nyní, o pár měsíců později, čelí americká administrativa humanitární a ekonomické krizi v této zemi. OSN odhaduje, že jen 5 % Afghánců bude mít dost jídla na přežití zimy a 97 % populace bude čelit chudobě. V Kábulu se konaly protesty před americkou ambasádou se slogany „nechte nás najíst“ a s požadavkem, aby americká vláda uvolnila miliardy dolarů aktiv, která po stažení zmrazila. Demokratičtí členové Kongresu nyní tlačí na vládu, aby s ekonomickou krizí pomohla. „Nechceme pomáhat Tálibánu, ale nechceme se ani dívat na v zimě hladovějící Afghánce,“ zaznělo v jejich dopisu Bidenovi.

Klíčovým programem pro ekonomickou obnovu je vedle infrastrukturních projektů také program Build Back Better, který měl původní rozpočet 3,5 bilionu dolarů, ale po vyjednávání byl snížen na 1,7 bilionu. Zatímco infrastrukturní programy dostaly během podzimu zelenou, vypadá to, že Build Back Better je po smrti, když ho odmítl podpořit senátor Joe Manchin, bez jehož hlasu nemůže v Senátu projít. Přitom je tento program a jeho schválení stěžejním pro výsledek voleb v polovině volebního období (kongresových), které se konají v roce 2022.

Podle Maslina vypadá situace amerického prezidenta následně: „Právě teď Biden bojuje sám se sebou, se svou vlastní stranou a s potížemi světa a země na konci roku 2021, a trpí kvůli tomu.“

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.