Vučić: Vojensky jsme neutrální, politicky nikoliv

Balkánské zápisky píší o tom, jak Srbsko po volbách stočilo kormidlo, aby získalo ropu.

Telefonát mezi prezidenty byl zřejmě dopředu domluvený, měl být pro Aleksandara Vučiće rajskou hudbou z Kremlu ve formě blahopřání k volebnímu úspěchu a přání úspěšného pokračování na společné cestě. To se zcela nevyplnilo, když Vučić musel ruskému Putinovi vysvětlovat, proč tentokrát hlasoval proti Rusku.

Pomohla mu v tom náhodná momentální situace, kdy hrozba Západu nenabrala nejen podobu slovní. Letadlo Air Serbia mířící z Bělehradu do Moskvy se „potkalo“ nad Lotyšskem s bojovým letounem NATO, který přelétával zleva doprava podél srbského Airbusu, než se vzdálil. O incidentu se prezident Vučić zmínil nejen Putinovi, ale také v nedávném rozhovoru pro srbskou stanici RTS: „Mluvím o tom, že chci upozornit, pod jakým se nacházíme tlakem. Tvrdí nám (Západ), že na našich letadlech je ukrajinská krev. Nevzpomínám si, že by se během bombardování Srbska zastavily lety mezi Londýnem a Kyjevem.“

Tlak na Srbsko se podle Aleksandra Vučiće projevil také při hlasování na Valném zasedání OSN. Srbsko se muselo rozhodnout, na kterou židli si sedne. „My jsme vojensky neutrální země, ale politicky nikoli. Nacházíme se na cestě do Evropy. Dokud jsme na evropské cestě, nemůžeme být politicky neutrální. Vojenskou neutralitu si ale chceme zachovat,“ řekl Vučić. Svoje stanovisko dále vysvětlil: „Můžeme si zachovávat svoji určitou umírněnost, ale následně to schytáme z obou stran.“

Ke změně postoje Srbska při hlasování v OSN přispělo to, že po 15. květnu nebude moci díky embargu dovážet ropu. Vinu na tom má skutečnost, že společnost NIS (Naftna industrija Srbije) dovážející a zpracovávající ropu patří většinově Gazpromu. Vše se nakonec vyřešilo tím, že Srbsko bude dovážet ropu Jadranským ropovodem prostřednictvím společnosti JANAF. Podle Vučiće se tak stalo díky srbskému hlasování v OSN a po „boji“ uvnitř EU. Srbský prezident uvedl, že za řešení vděčí zejména Ursule von der Leyenové, současnému francouzskému předsednictví EU a předsedovi Evropské rady Charlesovi Michelovi.

V takovéto atmosféře se odehrál pak telefonický rozhovor Vučiće s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Měl to být formální rozhovor s gratulací vítězi srbských voleb. Rozhovor se nejspíše rychle přetočil ke žhavým problémům. Oba státníci si tykají a Putin k Vučićovi mluvil aspoň podle slov samotného Vučiće s důvěrou, když mu vysvětloval situaci na Ukrajině: „Víš, že můj vztah k srbskému lidu je výjimečný a chci o všem informovat i malou zemi. Srbsko je jediná evropská země, která nezavedla sankce. Srbsko se k svému tradičnímu příteli neotočilo zády.“

Na to musel posléze Vučić vysvětlit důvod hlasování v OSN a srbský prezident to svedl na zmíněnou hrozbu sankcemi. Uvedl, že byli pod časovou tísní a museli se rychle do šesti hodin večer rozhodnout. „Hrozili nám ‚atomovkou‘, že nebudeme moci dovážet ropu,“ řekl prý Vučić na vysvětlenou Putinovi.

Během rozhovoru byla také řeč o smlouvě na dodávky ruského plynu, která vyprší koncem května. Nová smlouva a cena za plyn bude testem určité změny postoje Srbska vůči Rusku.

Ilustrační foto: Guelland/ MSC, CC BY 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.