Svět „vsadil na fosilní paliva a prohrál“, varuje šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres ostře zaútočil na fosilní průmysl a jeho podporovatele, kteří dosahují rekordních zisků v souvislosti s cenami energií, jež prudce vzrostly v důsledku války na Ukrajině.

Dne 17. června 2022 svolal americký prezident Joe Biden třetí Fórum nejvýznamnějších ekonomik v oblasti energetiky a klimatu, aby navázal na pokrok dosažený na konferenci COP 26 a dále posílil opatření v oblasti klimatu a zároveň řešil naléhavé problémy v oblasti energetické a potravinové bezpečnosti, které vyplývají z další ruské invaze na Ukrajinu.

Virtuálního zasedání se zúčastnily Argentina, Austrálie, Kanada, Chile, Čína, Egypt, Evropská komise, Francie, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Korejská republika, Mexiko, Nigérie, Norsko, Saúdská Arábie, Turecko, Spojené arabské emiráty, Spojené království, Vietnam a generální tajemník OSN.

A byl to právě generální tajemník OSN António Guterres, který příšel s velkou kritikou: „Fosilní průmysl po desetiletí investoval do pseudovědy a vztahů s veřejností, aby minimalizoval svou odpovědnost za změnu klimatu a podkopal ambiciózní klimatickou politiku. Využíval stejnou skandální taktiku jako velké tabákové firmy před desítkami let,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Nekonečný růst versus omezené množství zdrojů

Šéf OSN varoval, že současné globální ekonomické paradigma nekonečného růstu založeného na spotřebovávání omezeného množství zdrojů, jako jsou fosilní paliva, povede pouze k „trvalému trojímu úderu v podobě inflace, klimatického chaosu a konfliktů“.

Generální tajemník řekl zástupcům, že řešení růstu je jasné: „Pokud jde o energetické potřeby, máme k dispozici nekonečné zdroje. Vítr, slunce a příliv a odliv se nikdy nevyčerpají. Pokud se nám podaří nahradit omezená, znečišťující fosilní paliva nekonečnými obnovitelnými zdroji, můžeme energetickou rovnici sečíst.“

Uvedl, že stabilní ceny a udržitelný růst jsou dosažitelné, pokud budou obnovitelné zdroje energie upřednostňovány. Navíc pomáhají snižovat emise uhlíku a podporují energetickou bezpečnost.

Kritika vlád

Podle deníku The Guardian, Guterres rovněž odsoudil vlády, které nedokážou omezit využívání fosilních paliv a v mnoha případech usilují o zvýšení těžby plynu, ropy a dokonce i uhlí, nejšpinavějšího fosilního paliva. Řekl: „Nic nemůže být jasnější a aktuálnější než nebezpečí, které představuje expanze fosilních paliv. Ani v krátkodobém horizontu nedávají fosilní paliva politický ani ekonomický smysl.“

Guterrese rozčílilo nedávné chování společností vyrábějících fosilní paliva, které sklízejí ovoce z cen energií, jež prudce vzrostly v důsledku války na Ukrajině. Velká část těchto nárazových zisků bude pravděpodobně investována do nového průzkumu a rozšiřování zdrojů fosilních paliv.

Šéf OSN se také zlobí, že šest měsíců po klimatickém summitu v Kodani a po třech hrozivých zprávách Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), které jsou „dosud nejostřejším varováním“ klimatologů, země a podniky ignorují vědecké poznatky a promarňují příležitosti k tomu, aby se svět vydal ekologičtější cestou, když je obnovitelná energie levnější a bezpečnější než fosilní paliva.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.