Rusko má novou námořní doktrínu

Moskva považuje za hlavní hrozby směrování USA k nadvládě nad světovým oceánem a rozšiřování NATO. Prioritou Ruska je Arktida.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v neděli novou ruskou námořní doktrínu. Stalo se tak v den ruských vojenských námořních sil, který byl oslaven tradičně námořní vojenskou přehlídkou u Petrohradu v Baltském moři (v Sevastopolu byly oslavy zrušeny z bezpečnostních důvodů po útoku dronu na místní štáb ruského námořnictva).

V dokumentu jsou uvedeny důležité a životně důležité oblasti ruských národních zájmů, včetně ruských arktických vod, vod Černého, Azovského a Ochotského moře, ruského sektoru Kaspického moře, východní části Středozemního moře, Černého moře, Baltského moře a Kurilského průlivu. Doktrína také zahrnuje oblasti světových námořních dopravních tras, včetně tras podél asijského a afrického pobřeží světového oceánu.

Seznam strategických cílů zahrnuje rozvoj Ruské federace jako světové velmoci a zlepšení operačních (bojových) schopností ruského námořnictva. Za hlavní hrozbu pro ruskou bezpečnost ve světovém oceánu doktrína označila kurz USA na ovládnutí světového oceánu a postup NATO k hranicím Ruské federace. Mezi hlavní rizika námořní činnosti patří nedostatečná účast ruské obchodní flotily na globální mezinárodní dopravě a také nedostatečné složení a stav ruské výzkumné flotily, které neodpovídají moderním požadavkům a rozsahu výzev.

Nová námořní doktrína klade zvláštní důraz na Arktidu, kde se má provádět řada vědeckých výzkumů, rozvíjet využívání horninových zdrojů, rozvíjet Arktidu nejen z ekonomického hlediska (konkrétně rozvoj ledoborné flotily a Severní mořská cesta), ale i z vojenského (například aktivní nasazení vojenské infrastruktury v této oblasti).

Doktrína se dále věnuje také tématu dalšího rozvoje vojenské infrastruktury pro Černomořskou flotilu na Krymu a na pobřeží Krasnodarského kraje.

Celý dokument je k dispozici v ruském jazyce zde.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.