V Mexiku dohodli regulaci cen základních potravin a chtějí zvýšit minimální mzdu

Prezident Obrador minulý týden oznámil některé protiinflační kroky svojí vlády.  V první polovině září dosáhla inflace 13,2 %.

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador minulý pátek uvedl, že se dohodl s podniky na zachování cen základních potravin, protože inflace stále roste.

Obrador řekl, že se jednalo o jednomyslné rozhodnutí. Nicméně neinformoval o tom, které společnosti se jednání a dohody zúčastnily. Uvedl pouze, že mezi zúčastněnými jsou výrobci a distributoři kukuřice, kuřecího a hovězího masa a vajec.

Předtím mexický prezident sdělí, že jednání se má zúčastnit celkem 20 firem a že by se mělo zaměřit celkem na 24 základnách potravin. Obrador dodal, že 3. října oznámí další opatření ke zkrocení rostoucí inflace. Vyloučil jednostrannou kontrolu cen potravin.

Mexické spotřebitelské ceny v první polovině září vzrostly více, než se očekávalo, ukázaly ve čtvrtek oficiální údaje, které udržely inflaci blízko 22letého maxima.

Meziroční inflace v druhé největší latinskoamerické ekonomice dosáhla 8,76 %. V září (údaje za prvních 15 dní v září) ukázaly, že ceny potravin, nápojů a tabáku meziročně vzrostly o 13,27 %.

Mexický prezident v pátek také sdělil o svých plánech na „výrazné“  zvýšení minimální mzdy, což je další snaha o zmírnění inflačních tlaků.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.