Provozovatelé jaderných elektráren a německá vláda se dohodli na prodloužení provozu do dubna 2023

Německo má obecně stabilní elektrizační soustavu i bez jaderných elektráren, ale na bezpečnost dodávek je třeba pohlížet v evropském kontextu.

Německé ministerstvo hospodářství a provozovatelé dvou ze tří zbývajících jaderných elektráren v zemi se dohodlina koncepci jejich zachování v nouzové rezervě i po plánovaném vyřazení z provozu do 15. dubna 2023. Elektrárny Isar 2 v jižní spolkové zemi Bavorsko a Neckarwestheim 2 v sousedním Bádensku-Württembersku budou převedeny do rezervy 31. prosince – v den, kdy měly být odstaveny z provozu. Místo toho budou „udržovány v pohotovosti, aby se zabránilo hrozícímu přetížení energetické sítě v jižním Německu“, uvedlo ministerstvo hospodářství. Ministr Robert Habeck uvedl, že „úkolem je zajistit dodávky a zároveň zohlednit skutečnost, že jaderná energie je vysoce riziková technologie, která vyžaduje dodržování přísného bezpečnostního protokolu“. Německo má obecně stabilní elektrizační soustavu i bez jaderných elektráren, ale na bezpečnost dodávek je třeba pohlížet v evropském kontextu, uvedl ministr za Stranu zelených a poukázal na potíže, které měla sousední Francie s udržením svého parku jaderných elektráren v provozu během léta.

Ministr uvedl, že původně ohlášených 50 GW jaderné kapacity Francie pravděpodobně nebude k dispozici podle plánu. Francouzské úřady se nyní připravují na špičkovou kapacitu pouhých 45 GW po omezenou dobu během zimy, která by pak mohla klesnout na pouhých 40 GW. Podle Habecka by se jednalo o „extrémní scénář“, který si vyžádá nasazení zbývajících dvou německých jaderných elektráren. O tom, zda budou jaderné elektrárny skutečně nasazeny a dodávány do sítě, se rozhodne podle kritérií definovaných v zátěžovém testu německé sítě provedeném na začátku letošního roku. Faktory, které by toto rozhodnutí ovlivnily, jsou dostupnost francouzských jaderných elektráren, volná kapacita plynových elektráren i uhelných elektráren, které se vrátily na trh, a očekávaný vývoj cen elektřiny. Rozhodnutí bude přijato do prosince, uvedlo ministerstvo. „Vzhledem k tomu, co dnes víme, si myslím, že to bude nutné,“ dodal Habeck.

Ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová uvedla, že ponechání elektráren v provozu déle, než bylo plánováno, by mohlo být nutné kvůli energetické krizi. Dodala však, že to nic nezmění na obecném plánu Německa co nejdříve ukončit jadernou energetiku. „Prodloužení provozu po nadcházející zimě a nákup palivových tyčí, které by k tomu byly potřeba, pro mě nepřipadá v úvahu,“ řekla ministryně za Stranu zelených, která je rovněž zodpovědná za jadernou bezpečnost.

Ministerstvo dodalo, že provozovatelé elektrárny přijmou opatření, která umožní pokračování provozu až do jara příštího roku, včetně opravných prací na elektrárně Isar 2, které si vyžádají odstavení reaktoru na týden v říjnu. Energetická společnost E.ON, jejíž dceřiná společnost PreussenElektra provozuje reaktor v Bavorsku, uvedla, že elektrárna Isar 2 by mohla poskytovat až dvě TWh elektřiny do března 2023. Provozovatel zařízení Neckarwestheim 2, společnost EnBW, uvedl, že zařízení bude schopno dodávat 1,7 TWh až do dubna. Ekologické skupiny kritizovaly rozhodnutí ponechat elektrárny v rezervě, přičemž organizace Greenpeace tvrdila, že řízené snížení poptávky by bylo lepším a bezpečnějším způsobem, jak se vyhnout přetížení sítě v zimním období.

Zdroj: Benjamin Wehrmann, „Nuclear plant operators and German government agree to extend operations until April 2023“ (Clean Energy Wire, 28.09.2022)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.