Verhofstadt: EU se musí postavit neliberálním vládám. Na stole jsou sankce proti Maďarsku a vyloučení z hlasování

Přečetli jsme: Jak dál postupovat vůči neliberálním vládám v Maďarsku a také v Polsku, píše lídr evropských liberálů v EP Guy Verhofstadt.

Evropští politici jsou mistři v ukazování prstem na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ruského prezidenta Vladimira Putina i na současného prezidenta USA Donalda Trumpa, píše šéf evropských liberálů ALDA Guy Verhofstadt. Mnohem horší jsme ale v tom navrhnout a zformulovat politická rozhodnutí a provést společnou politiku.

Uprchlická krize podle Verhofstadta otřásla Evropou. Důvodem je skutečnost, že namísto společné solidární politiky Evropská unie ponechala tíhu migrace na těch zemích v předních liniích. To vedlo podle něj k erozi solidarity. Stejně tak tomu bylo v případě Sýrie a jejího prezidenta, který páchá válečné zločiny. A také v případě ponechání vakua, do něhož v Sýrii vstoupili Putin a Írán.

Evropští lídři až moc často křičí ze strany, namísto aby byli v první linii a bránili evropské zájmy. Jako kdyby nestačilo, že EU nedovedla stabilizovat naše sousedství, nechala, píše dále Verhofstadt, pravicové populisty a nacionalistická hnutí zakořenit v EU. Tato hnutí, která jsou aktivně živena Ruskem, vytvořila domácí politiky, kteří děsí a připomínají Putina a Erdogana.

Orbán a Kaczyński jsou problém

Verhofstadt je specifický a píše o de facto lídrovi Polska Jaroslawu Kaczyńském a maďarské premiéru Viktoru Orbánovi. Oba nyní staví ve svých zemí neliberální státy. Orbán přepisuje s podporou ústavní většiny maďarskou ústavu podle svého gusta, protože mu nestačí vyhrát volby. Nyní útočí na liberální hodnoty, které prosazovali mladí centrističtí politici v Maďarsku a chce mít pod kontrolou politický proces.

Naposledy Orbán zaútočil na a uzavřel Středoevropskou universitu v Budapešti, kterou podporoval investor a filantrop George Soros. Univerzita patřila k těm nejlepším na světě. Záminky Orbána byly cynické a týkaly se zahraničního financování, univerzitu označil přitom za nemaďarskou. Orbán sám ale obvykle zapomene přiznat, že i on sám studoval na Oxfordu za Sorosovy peníze.

Orbán tímto útokem narušil akademickou svobodu a děje se to v Evropské unii v roce 2017. Dodejme, píše Verhofstadt, že Maďarsko se muselo před členstvím v EU podřídit striktnímu přístupovému procesu a mít vyspělé demokratické instituce. Fakt, že ty jsou nyní narušovány v EU je podle něj paradox. Po vstupu země se dá těžko něco dělat, aby země evropské hodnoty dodržovala.

Protimaďarské sankce

Evropská komise sice zahájila vůči Maďarsku řadu “řízení o porušení právních procesů”, ale Orbán je prostě bude ignorovat. Po měsících diskuzí je na stále možnostem že EU spustí článek 7 lisabonské smlouvy, který vyřadí Maďarsko z hlasován v EU. To není, jak někdo tvrdí, “nukleární možnost”, ale logická odpověď zemi, které nedodržuje základní práva občanů a evropské hodnoty. Evropský parlament konečně souhlasil s možností zavést vůči Maďarsku sankce.

A z pohledu parlamentu, píše Verhofstadt, není důvod proč sankce proti Maďarsku nezačít rychle realizovat. Evropská komise už shromáždila důkazy vůči Maďarsku, všechna pro a proti a dvě třetiny poslanců sankce podporují.  Případ bude poslán Evropské radě, takže její členové budou muset jednat.

Jde o důvěryhodnost Evropy

Důvěryhodnost Evropy už byla dost poškozená ambivalencemi vůči Erdoganovi, Putinovi a Trumpovi, myslí si lídr liberálů v Evropském parlamentu, ale pokračující váhání ohledně Orbána bude mít dlouhodobé dopady. Je nutní mít jiné aspirace než jen společný trh, je třeba nově obrodit společenství hodnot, které Evropě pomohly čelit diktátorům jako Francisco Franco, António de Olivier Salazar a řeckým plukovníkem a které sjednotily Evropu po pádu komunismu.

Ve společenství postaveném na hodnotách nemají takové vlády, jaké má dnes Orbánovo Maďarsko místo. EU by měla spustit článek 7 co nejdříve a získat podporu mezi členskými státy. A po Orbánovi zaostřit na Kaczyńkého.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.