Finské dovozy ruského niklu vyrostly letos o 59 %

Nikl je klíčová surovina pro výrobu baterií pro elektromobily a ani EU a ani USA na něj sankce neuvalily.

Podle finských celních orgánů se dovoz ruského niklu do Finska zvýšil, informuje zpravodajství finské veřejnoprávní televize YLE. Nikl patří k důležitým surovinovým vývozům Ruska vedle například zemního plynu a ropy.

Finsko podle celních údajů dovoz ruského niklu v září zvýšilo o 59 % ve srovnání s předchozím rokem. To znamená, že se zvýšil v době, kdy na Ukrajině probíhá válka. Finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová (SPD) ale uvedla, že země je připravena „sankcionovat vše“. V současné době  je ruský nikl pod sankcemi Austrálie, Kanady a Spojeného království. EU a Spojené státy sankce na nikl, který je zásadní pro výrobu baterií pro elektromobily, sankce na tuto surovinu nezavedly.

Podle ministryně finská vláda nebude blokovat případné rozšíření sankcí. Skandinávská země na Rusko neuvalila žádné sankce, ale uplatňuje ty, na kterých se dohodla EU. „Pokud se země EU dohodnou, Finsko zákaz niklu rovněž podpoří,“ vysvětlila.

V otázce současných jednání o sankcích byla ale finská ministryně podle YLE „skoupá na slovo“. Sdělila jenom, že sankce nemají „okamžitý dopad jako rakety na bojišti, ale působí pomalu a dusí ruskou ekonomiku jako anakonda.“

YLE neuvedla, že Finsko patří k největším dovozcům niklu z Ruska. V roce 2021 dovezlo nikl v hodnotě jedné miliardy dolarů, jak uvedl web Statista.

Zdroj: Statista

Podle obchodní statistiky Světové banky bylo Rusko v roce 2021 třetím největším světovým vývozcem niklu hned za Zimbabwe a Kanadou.

Agentura Reuters v roce 2021 informovala o tom, že finská státní těžební investiční společnost Finnish Minerals Group, německý chemický gigant BASF a finská energetická společnost Fortum patří mezi společnosti, které ve Finsku vytvářejí produkční klastr baterií pro elektromobily. Ruská firma Nornickel vlastní ve Finsku rafinérii v Harjavaltě, která v roce 2021 oznámila plány zvýšit svojí produkční kapacitu výroby roztoku síranu nikelnatého, jenž se používá k výrobě meziproduktů pro lithium-iontové baterie. V červenci letošního roku se objevila informace o tom, že válka na Ukrajině se rafinérie v Harjavaltě nedotkla a firma dále expanduje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.