Německo se musí připravit na šíření nových infekčních chorob v důsledku změny klimatu

Účinky globální změny klimatu se stávají stále významnějším rizikovým faktorem pro zdraví.

Nové a stále častější infekční nemoci jsou jedním z mnoha negativních důsledků klimatických změn v Německu, ukazuje první část nové zprávy, kterou koordinuje tamní úřad pro kontrolu nemocí Institut Roberta Kocha (RKI). „Bez ohledu na prodlužování průměrné délky života [v Německu] se účinky globální změny klimatu stávají stále významnějším rizikovým faktorem pro zdraví,“ uvádí se ve zprávě o stavu německého zdravotnictví a změny klimatu. Klimatické podmínky mimo jiné podporují propuknutí nemocí, jako je chikungunya, denguezápadonilská horečka v Evropě, uvádí zpráva a dodává, že Německo by mělo v příštích letech očekávat další přesun některých druhů klíšťat do vyšších zeměpisných šířek a nadmořských výšek a další geografické rozšíření druhů komárů a písečných mušek. „Musíme se více zaměřit na problematiku infekčních agens citlivých na klima,“ uvedl Klaus Stark z RKI, spoluautor zprávy. „Týká se to každého občana, týká se to lékařů, ale také odpovědných orgánů a zejména ústavů, které mohou přijmout příslušná opatření.“

Zprávu, která navazuje na podobnou publikaci z roku 2010, vypracovalo více než 30 spolkových agentur a výzkumných institucí a byla vydána v několika částech. První část, která byla nyní přetištěna, se zaměřuje na dopad změny klimatu na infekční nemoci a antimikrobiální rezistenci. Další dvě části budou vydány později v roce 2023. Ve zprávách z posledních let vědci prokázali, že negativní dopady změny klimatu na zdraví občanů v Německu rostou. V důsledku změny klimatu způsobené člověkem se zvyšuje průměrná teplota a extrémní projevy počasí, jako jsou vlny veder, jsou stále častější a závažnější.

 

Zdroj: Julian Wettengel, „Germany must prepare for spread of new infectious diseases due to climate change – report“ (Clean Energy Wire, 01.06.2023)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.