V Rusku začal deficit dronů, protože Čína omezila vývoz dronů i komponentů k jejich výrobě

Drony nad 4 kg váhy se z Číny dají vyvézt jen se zvláštním povolením a s podmínkou mírového využití.

Omezení uvalená čínskými úřady na vývoz dronů vážně zkomplikovala dodávky dronů do Ruska a vedou k nedostatku řady komponentů, například termovizních kamer, napsaly noviny Kommersant.

Ruští výrobci dronů si sice vytvořili značné zásoby, nicméně doufají, že se čínským dodavatelům podaří získat povolení k vývozu do Ruska. To ovšem může trvat i rok, navíc je v rámci povolení nutné prokázat, že se drony nebudou využívat k vojenským účelům. List uvádí, že prodejci čínských dronů v Rusku se snaží zajistit paralelní dovoz, ten ale povede ke zvýšení cen. Obchody jim komplikuje i skutečnost, že nedávno byla zpřísněna dovozní procedura v Kazachstánu.

Čína k 1. září zastavila vývozy dronů i dodávky komponentů pro drony nad 4 kg. Již nyní vzniká na ruském trhu deficit některých typů dronů, například agrodronů, které váží mezi 30 až 40 kg a stále jsou v Rusku vyráběny jen v jednotlivých kusech.

Čínská vláda o tomto kroku rozhodla na konci července s tím, že omezení bude platit po následující dva roky. Čínští exportéři dronů a komponentů na jejich výrobu musí mít k vývozu zvláštní povolení. Podmínkou je, že se drony nebudou využívat k vojenským účelům. Jak pro list Kommersant uvedl jeden z ruských prodejců agrodronů – pokud se agrodron „nějakým způsobem ocitne ve válečné zóně během doby platnosti licence, dodavatel jej vypne a vypoví smlouvu s kupujícím“, čínské vládní služby odpovědné za tento proces zruší povolení a zablokují dodavatele i kupující společnost.

Ilustrační foto: Autor: Infinty 0. CC BY-SA 4.0.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.