Francie: tisíce lidí v ulicích, tentokrát, aby odsoudily násilí na ženách

Několik tisíc lidí poslední listopadovou sobotu pochodovalo ve Francii. V rámci mezinárodního dne boje proti tomuto nešvaru odsoudili přetrvávající násilí na ženách.

Mnozí z protestujících byli oblečeni do fialové barvy, která je tu brána jako barva žen a rovnosti pohlaví. Dav pochodující chladnými ulicemi Paříže a dalších měst také nesl nápisy: “Každých šest minut je ve Francii znásilnění” a “Chraňte své dívky, vzdělávejte své chlapce”. “Už nechceme počítat mrtvé”. Tento slogan pro novináře uvedla Maelle Lenoirová, představitelka aktivistické skupiny Všechny z nás (Nous toutes), a vyzvala vládu, aby věnovala více peněz na vymýcení násilí na ženách. Podle vládních údajů Francie letos zaznamenala 121 zabitých žen, tedy zabití ženy kvůli jejímu pohlaví, zatímco v roce 2022 jich bylo 118.

“Pokračující násilí na ženách není nevyhnutelné,” vyjádřil se prezident Emmanuel Macron ve videu zveřejněném na sociálních sítích. “Musíme tomu učinit přítrž a to také uděláme”. Jedna z pochodujících, dvaadvacetiletá Leonore Maunouryová při pochodu ve východním Štrasburku uvedla, že je třeba především změnit justiční systém, aby se s tímto jevem účinně vypořádal. “Sexuální násilí se těžko dokazuje. Mnoho případů je zamítnuto. Justiční systém je špatně přizpůsoben řešení tohoto problému,“ řekla. Setkání se konala také v Lyonu, Lille, Marseille, Nantes a Montpellier. V roce 2022 zaznamenala francouzská policie přibližně 244 300 obětí domácího násilí, z nichž naprostou většinu tvořily ženy, což představuje nárůst o 15 % za jeden rok. Proti násilí na ženách se demonstrovalo i v jiných státech, např Chile nebo Mexiku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.