Cena ropy zaznamenala minulý týden nejdelší sérii ztrát za posledních pět let

Kotace ropy Brent klesají kvůli obavám z přebytku ropy na světovém trhu.

Ceny ropy pravděpodobně zakončily uplynulý týden opět v záporných číslech. Kotace (tj. stanovení nákupní a prodejní ceny termínových kontraktů) ropy Brent klesají již sedmý týden v řadě, což je nejdelší pokles od roku 2018, napsala agentura Bloomberg.

Kotace klesají kvůli obavám z přebytku ropy na světovém trhu. Obchodníci pochybují, že výraznější snížení nabídky ze strany OPEC+ bude účinné. Platí to navzdory tomu, že minulý pátek se ropa odrazila ode dna, a to v souvislosti se zprávou o zaměstnanosti v USA (ta byla lepší než se očekávalo) a také díky americkým plánům na doplnění strategických ropných rezerv. I tak ale cena ropy ukončila nejdelší týdenní sérii ztrát od konce roku 2018.

Přijatá rozhodnutí však nemohla změnit náladu na trhu – ceny ropy po zasedání OPEC+ končily každý obchodní den v záporu. Kotace klesly i poté, co Saúdská Arábie, následovaná Ruskem, Alžírskem a Kuvajtem uvedly, že omezení dodávek by mohlo být prodlouženo až do března 2024. V uplynulém týdnu cena ropy Brent poprvé za šest měsíců klesla pod 75 dolarů za barel.

Zatímco OPEC+ snižuje dodávky, aby podpořil ceny, země mimo alianci aktivně zvyšují těžbu. Například dodávky z USA se zvýšily na více než 13 milionů barelů denně z přibližně 12 milionů barelů denně na začátku roku.

Obavy na trhu vyvolává poptávka po ropě v budoucnosti. Experti oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že spotřeba Číny v příštím roce vzroste o 500 000 barelů na den, což je méně než třetina nárůstu v roce 2023. Zároveň se mnozí ekonomové domnívají, že USA budou v roce 2024 stále v recesi, což bude mít negativní dopad na spotřebu ropy.

Cena ropy Brent uplynulý týden (zdroj: tradingeconomics.com)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.