Migrace do Ruska dosáhla v roce 2019 rekordu

Číslo migrantů do Ruska vyrostlo ve srovnáním s rokem 2018 dvakrát. Má se jednat o desetiletý rekord.

Rusko v roce 2019 přijme nejvyšší číslo migrantů z jiných zemí, informovala Jelena Jegorovová z Ruské ekonomické univerzity s odkazem na data Rosstatu, ruské statistické služby.

Podle Rosstatu je přírůstek obyvatel Ruska za leden až červenec tohoto roku 153 912 lidí, což je skoro dvakrát více než v předchozím roce.

Podle Jegorovové, která je odbornicí na kvantitativní výzkum regionálního rozvoje, se jedná o nejvyšší číslo migrantů za posledních deset let. Ovšem, jak dodala, příčinou mohla být nová statistická metodika, kterou Rosstat v roce 2019 zavedl – tato metodika znamená, že Rosstat dostává od ministerstva vnitra detailnější informace o migraci.

Hodnocení roku 2019 je podle Jegorovové výsledkem ročního srovnání a předpokládá se, že toto tempo přílivu migrantů do Ruska bude pokračovat.

Jako druhou příčinu uvedla Jegorovová skutečnost, že migranti dostávají v Rusku dočasnou registraci – a jejich číslo vyrostlo více než 1,4 krát. Nakonec jako poslední důvod uvedla, že dochází v poslední době k snížení čísla těch, kdo odcházejí z Ruska, zatímco počty těch, kteří sem přicházejí rostou.

Migranty v Rusku tvoří především obyvatelé dalších zemí Společenství nezávislých států – Uzbekistán, Tádžikistán, Ukrajina a Arménie jsou nejčastější země původu. Vedle toho do Ruska přicházejí také Číňané, Srbové a Syřané. Migranti působí především ve stavebnictví, službách, v komunálních službách, výstavbě silnic nebo v oblasti oprav.

Jegorovová také řekla, že naproti tomu se v Rusku snížilo číslo kvót a pracovních povolení pro občany z Evropy a dalších rozvinutých zemí světa, kteří mají vysokou kvalifikaci. Jako důvod uvedla sankce a zákazy.

Ruská vláda v pondělí 7. října rozhodla o povoleném podílu cizích pracovníků v konkrétních sektorech na rok 2020. V případě pozemní dopravy a nákladní dopravy je to 26 %, v oblasti sportu pak 25 %. V případě pěstování zeleniny činí povolený podíl 50 % všech pracovníků v sektoru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.