CSU a Orbán: blízkost, která znepokojuje

Přečetli jsme: Proč se bavorské CSU i přes veškeré kontroverze a výhrady fakticky “hodí” maďarský premiér Viktor Orbán?

Znovu pozvaný – maďarský premiér Viktor Orbán se zúčastní sjezdu bavorské CSU. Proč má CSU tak blízko k muži, který má sporný vztah k demokracii, ptá se pro ARD Tagesschau Sebastian Kraft.

Jako v roce 2015, budou návštěva maďarského premiéra provázet protesty.

Pro CSU není Evropa a Orbán protimluv. Je pravda, že ve straně jsou různé názory, ty, že hrozba zavření Central European University v Budapešti překročila hranice. Jenže zároveň se také řekne, že sice Orbán polarizuje, ale stále stojí při evropském projektu, na rozdíl od Kaczynského.

Pozván byl i nový rakouský kancléř Sebastian Kurz, ale ten se bude věnovat vládě. CSU tato přátelství zdůvodňuje i tím, že je v zájmu Německa mít k východním sousedům dobré ekonomické vazby.

S Maďarskem má Bavorsko i celé Německo úzké hospodářské vazby, bavorská zemská banka měla před krizí pobočku v Budapešti, Audi má závod v Györu. Někteří z CSU obdivují Orbána, který v mládí bojoval proti komunismu.

V neposlední řadě se CSU dobře hodí do krámu to, že se Orbán u uprchlické politiky postavil proti Merkelové a uzavřel hranici mezi Maďarskem a Srbskem, a tím i balkánskou trasu. Sice Merkelové předhodil „morální imperialismus“, čímž znovu překročil hranice, což ovšem bylo v Bavorsku tak nějak akceptováno.

Oficiální kritiku k Orbánově vnitřní politice a jeho zacházení s médií a opozici není z CSU slyšet, a často s poukazem na to, že Bavorsku nepřísluší, aby se vměšovalo do záležitostí jiných zemí. Horst Seehofer také řekl: Orbán je demokraticky zvolený politik, je potřeba spolu mluvit.

Orbán je v Bavorsku častým hostem, při jedné z příležitosti hovořil o CSU jako o „jedinečných bratrech ve zbrani.“ Někteří z CSU asi protáčeli panenky, ale zároveň vědí dobře, jak moc se jim hodí úzké spojení s maďarským premiérem. Pokud zůstane Orbán u své politiky zavřených hranic, pak nehrozí další uprchlická vlna, která by mohla ohrozit úspěch CSU ve volbách v tomto roce. A tento cíl je nade vším. A kvůli tomu už CSU nějaké to překročení hranic skousne.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – EPP Summit, Brussels, March 2017, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61934912

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.