Manažeři v USA a v Indii vydělávají ve srovnání s průměrnými pracovníky nejvíc

Bloomberg. Průměrný roční příjem vrcholných manažerů v USA je 14,3 milionů dolarů. Manažer v Indii vydělá 229krát víc než průměrný pracovník, píše se na stránkách Bloombergu.

Vrcholní manažeři v USA jsou placeni podstatně lépe než jejich kolegové v zahraničí a mezera mezi jejich příjmy a těmi průměrného amerického pracovníka je větší než v jiných zemích.

Vrcholní manažeři USA vydělávali v průměru ročně 14,3 milionů dolarů, což je dvojnásobek toho, co jejich kanadští protějšci a desetkrát víc než indičtí manažeři.

Jenže i tak vydělávají indičtí manažeři 229krát více než průměrný pracovník, což je největší rozdíl hned po USA, kde je ten rozdíl 265násobný. Nejnižší rozdíly jsou v Norsku a Rakousku. Norský manažer vydělával asi dvacetkrát víc.

Firma, která je kótována na americké burze, musí ukázat, jaký má poměr mezi odměnou manažera a mezi platem mediánového pracovníka. Podobný zákon navrhoval také německý zástupce v Evropské parlamentu, pro banky, aby se platy manažerů dostaly na „přiměřenou úroveň.“

Důvodů k těmto rozdílům je mnoho. V USA je sídlo řady největších světových korporací, které platí víc. Životní náklady jsou v Severní Americe a západní Evropě vyšší než v částech Asie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.