Jak dnešní Čína trestá svoje prominenty? Podívejte se za zdi nechvalně známé pekingské věznice, kde je dnes umístěno na 100 politických „tygrů“ usvědčených z korupce.
Nechvalně známá čínská věznice Čchin-čcheng praská ve švech v důsledku protikorupčního tažení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, napsaly noviny South China Morning Post. Ve věznici s maximálním dozorem je dnes uvězněna řada bývalých komunistických funkcionářů. Mezi nimi například Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnosti, bývalý stranický šéf v Čchung-čchingu Po Si-laj, bývalý poradce prezidenta Ling Ťi-chua a generál Kuo Po-siung.
Obvykle se tito vězňové mohou na nový lunární rok těšit z návštěvy rodiny a na společné jídlo, ale nyní sdělil zdroj blízký věznici, že letošní oslavy byly zrušeny.
Věznice je totiž přeplněná v důsledku protikorupční kampaně současného prezidenta. Ta přivedla k odpovědnosti na 1.3 milionu úředníků z nejrůznějších úrovní – počínaje elitními „tygry“ až po obyčejné „mouchy“. V důsledku nemá nyní věznice nazbyt žádná volná místa, kde by ubytovala rodinné příslušníky k oslavně nejdůležitějšího svátku v Číně. Návštěvy nejsou možné dva týdny před začátkem lunárního roku a dva týdny po něm, sdělil zdroj.
Věznice povolovala vězňům nad 60 let pozvat si svoje nejbližší příbuzné, strávit s nimi čas a povečeřet. Letos ale věznice oslavy a návštěvy zrušila.
Zařízení se nachází asi hodinu od centra Pekingu a patří k těm nejtajemnějším. Za svými zdmi drží odsouzené, kteří měli hodnosti od náměstka ministra a výše. Nicméně bezprecedentní protikorupční tažení prezidenta Si nyní zaplnila vězeňské cely. Během let zde bylo drženo mnoho prominentů režimu. Například vdova po Mao Ce-tungovi Po I-po, bývalý revoluční veterán Pcheng Čen a celá řada dalších. Věznice ale držela za svými zdmi také politické oponenty režimu.
Strohý režim a žádný luxus
Věznice má strohý režim a její obyvatelé jsou monitorováni. Podle některých bývalých vězňů je s nimi také zacházeno špatně. Bývalí funkcionáři jsou podle svědků drženi v konkrétní části tohoto vězeňského komplexu, v budově ve tvaru U. Věznice byla původně postavena s pomocí Sovětů v roce 1958. V době kulturní revoluce její cely přeplnili kontrarevolucionáři. Nyní prošel tento blok renovací a má na každé straně 5 velkých cel, kde si svoje tresty odpykávají bývalí členové politbyra.
V současnosti její cely naplňuje kolem 100 „tygrů“, tedy čínských funkcionářů ve vysokém postavení, kteří byli usvědčeni z úplatkářství. Podle informací měla být věznice v roce 2012 rozšířena, a to těsně před začátkem nové protikorupční kampaně.
Poměry, které ve věznici panovaly dříve, byly velmi přísné. Podle svědků po nějakou dobu byli vězni držení v separaci a nesměli společně komunikovat. Zdroj sdělil, že vězni mají dnes možnost spolu hovořit při skupinových aktivitách jako je práce na zahradě. Na hodinu nebo dvě také mohou pobývat mimo celu, mluvit s ostatními nebo se věnovat cvičení na čerstvém vzduchu.
Po Si-laj, který je jedním z vězněných, se podle zdroje blízkého věznici aktivitám věnuje pravidelně. Naopak jiní vězni se venku neobjevují vůbec. Někteří z nich také kvůli nemoci. Podle informací má jediný odsouzený bývalý člen politbyra a bývalý šéf bezpečnosti Čou soukromé hřiště a je oddělen od ostatních vězňů.
Zvláštní věznice v Čchin-čchengu je v Číně jedinou věznicí, kterou provozuje ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Ostatní věznice v zemi spadají pod ministerstvo spravedlnosti. V době, kdy byla věznice otevřena, měla splachovací záchody, lékařskou kliniku a také fitness zařízení, která nebyla pro běžné Číňany na konci 50. let dostupná.
Podle slov bývalého vězně, kterým byl jeden z prodemokratických lídrů z Náměstí nebeského klidu v roce 1989, nebylo na věznici nic zvláště pohodlného. Podle něj ani jeden z prominentních vězňů té doby Čang Čchun-čchiao, jeden z „Gangů čtyř“ v době kulturní revoluce, neměl v cele koupelnu.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Tento článek neprošel odbornou jazykovou korekturou. Za případné chyby a překlepy se omlouváme.