Podle všeho je Trumpova administrativa připravena eskalovat obchodní válku s Čínou. Varování spojenců zatím nezabírají.
Britské listy Financial Times píší o tom, že Donald Trump je zřejmě připraven eskalovat obchodní válku s Čínou.
Angela Merkelová marně varuje před škodami, které může napáchat americká obchodní politika. Prezident Trump znovu zesílil útoky na Čínu. A co víc, obvinil Čínu, ale i EU z toho, že manipulují svými měnami, a tak poškozují americkou ekonomiku. A to vše za situace, kdy se do Washingtonu chystal předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker.
Trump uvedl, že „s EU tratí 150 mld., protože mají politiku levných peněz“. Trump také uvedl, že eskalace obchodní války s Čínou „je dobrá věc pro tuto zemi“.
Merkelová naopak uvedla, že americká politika představuje ohrožení pro prosperitu mnoha lidí ve světě, ale dala také najevo připravenost reagovat různými scénáři na americké kroky. Merkelová se domnívá, že uvažované zavedení cel na automobily je proti pravidlům WTO a že EU pracuje na protiopatřeních, i když to je ta nejhorší možnost.
Merkelová také zmínila, že MMF i další organizace posunují odhady ekonomického růstu směrem dolů, a že svět by se nikdy nedostal z Velké recese roku 2008, kdyby USA postupovaly tak jednostranně jako nyní.
Trump znepokojuje nejen svými tlaky v oblasti obchodu proti Číně i EU, ale i tím, jak očividně směšuje obchodní a bezpečnostní otázky.
Trump prozatím uvalil cla na čínské zboží v hodnotě 34 mld. dolarů, Čína provedla odvetu, což vedlo americkou administrativu k tomu, že sestavila seznam zboží za 200 mld. dolarů, na které by uvalila další cla. Čína neví, co si s Trumpem počít a zřejmě soudí, že dohoda s ním je nemožná minimálně do listopadových voleb do amerického Kongresu. Čína uvádí, že chce kupovat z USA – ale nemůže, a chce více investovat v USA, ale nemůže. Je z jednání mírně řečeno překvapená.
Trump totiž v rozhovoru pro CNBC uvedl, že eskalaci obchodní války nedělá „pro politiku“, ale „pro dobro této země“, a že Čína okrádala USA mnoho let.
Americká administrativa provádí šetření zavedení cel na auta, opět z důvodů národní bezpečnosti jako tomu bylo u oceli a hliníku. To by byla velká rána pro evropské výrobce automobilů, především pro Německo.
Ukázkou provázanosti globální ekonomiky je nedávné varování Mercedesu vůči odvetným opatřením Číny. To by totiž pro něj znamenalo, že sportovní vozy, které vyrábí v USA, by nemohl v takovém množství dopravovat do Číny.
Merkelová znovu zdůraznila propletenost výrobních globálních řetězců a jako příklad uvedla BMW, jehož největší továrna není v Německu, ale v USA v Jižní Karolíně.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.