Souhrn dnešních zpráv !A: Monopol pro ruské lodě, jak v Moldavsku přijali nový daňový zákon a rekordní hyperiflace ve Venezuele

V souhrnu zpráv se dočtete, že Rusko si vyhrazuje konkrétní využití Severní mořské cesty, vláda v Moldavsku přijala nezvyklým způsobem nový zákon o daních a ve Venezuele může inflace dosáhnout letos až jednoho milionu procent.

Severní mořskou cestu budou moci využít k dopravě energii jen ruské lodě

Interfax. Právo převážet energetické suroviny jako ropu nebo plyn přes Severní mořskou cestu v Severním ledovém moři budou mít výlučně lodě pod ruskou vlajkou. Sdělil to místopředseda ruské vlády Jurij Borisov. Vláda podle Borisovových slov už tento nápad projednává.

Podle slov místopředsedy ruské vlády Rusko v daný moment aktivně buduje svojí občanskou flotilu, včetně tankerů.

V Moldavsku protlačili kontroverzní daňový zákon

Interfax. Moldavský parlament přijal ve čtvrtek kontroverzní daňový zákon, a to bez parlamentní diskuze, najednou ve dvou čteních. Pro zákon hlasovalo 56 poslanců vládní strany (Demokratická strana) z celkem 101 poslanců parlamentu. Ostatní frakce se zasedání odmítly zúčastnit a na protest proti způsobu projednávání jejich poslanci v sále chyběli.

Předseda parlamentu Andrian Kandu, který zastupuje vládní Demokratickou stranu, sdělil, že „malá daňová reforma“, kterou jeho strana navrhla sníží DPH pro hotely, restaurace a kafé z 20 na 10 %.  Podnikatelé, kteří mají příjmy menší 60 tisíc euro ročně, budou platit jen operativní daň v hodnotě 4 %. Další si mohou vybrat mezi prací v obyčejném režimu nebo ve speciálním, který znamená daň v hodnotě 12 %, povinnou registraci plátce DPD se snížením jejího rozměru až do 10 %.

Zákon také snižuje daně pro fyzické osoby – a to z 18 na 12 %, což znamená rovnou daň. Vedle toho se dotkne příjmů taxikářů nebo repatriace valut.  Zákon také umožňuje, aby fyzické osoby přiznaly beztrestně svoje nedeklarované majetky, přičemž bude stačit doklad o pořízení majetku a dodatečná daň z hodnoty ve výši 4 %. Vláda tak chce bojovat proti šedé ekonomice. Podle Kandu jde o úpravu ve prospěch chudých občanů.

Opozice je jiného názoru. Reformu označuje za předvolební populistický krok vládní strany. A také mluví o tom, že zákon fakticky zlegalizuje prostředky, které byly v roce 2014 ukradeny z bankovního systému Moldavska.

Rekordní hyperinflace ve Venezuele

Statista. Mezinárodní měnový fond očekává, že inflace ve Venezuele dosáhne koncem roku jednoho milionu procent. Základem pro tuto prognózu je předpoklad, že Madurova vláda bude i nadále financovat rozpočtový deficit tím, že zvýší částku vynaložených peněz. Krize země je podle analytiků jednou z největších v historii moderní ekonomiky.

Infografik: Hyperinflation in Venezuela | Statista

Více infografiky najdete na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.